Inscenizacje bitew, jakie toczyły się 5-7 września 1939 roku, zaplanowano na sobotę 6 września o godz. 17.00 przy polskich schronach obronnych w miejscowości Beleń pod Sieradzem.

- Na tej linii bronił się 28. Pułk Strzelców Kaniowskich z Łodzi, 30. Pułk Strzelców Kaniowskich z Warszawy oraz 31. Pułk Strzelców Kaniowskich z Sieradza – tłumaczy Mateusz Limiera ze stowarzyszenia historycznego „Strzelcy Kaniowscy”. – W pułkach tych służyli również mieszkańcy naszego miasta.

Będzie to już kolejna odsłona projektu „Szlakiem bojowym Strzelców Kaniowskich. Walki obronne Strońsko - Beleń 1939”.

- Inscenizacja odbędzie się na polach nad rzeką Wartą, pomiędzy miejscowościami Strońsko i Beleń w powiecie zduńskowolskim – uściśla strzelec Limiera.

Rekonstrukcję wydarzeń z września 1939 roku, która zostanie odegrana w autentycznym miejscu obrony Wojska Polskiego oraz wystawę sprzętu wojskowego zarówno współczesnego, jak i historycznego, będą mogli zobaczyć wszyscy chętni.

Główna inscenizacja dynamiczna: 6 września o godz. 17.00. Wystawa statyczna rozpoczyna się w sobotę od 14.00. Uzupełnieniem wydarzenia jest uroczysta msza święta na cmentarzu wojskowym w Strońsku w niedzielę, 7 września o godzinie 11.00.
 

 

Stowarzyszenie historyczne „Strzelcy Kaniowscy” skupia miłośników Wojska Polskiego z okresu II Rzeczpospolitej. Głównym celem ich działania jest kultywowanie pamięci o pułkach strzelców kaniowskich. Jak to robią? Organizują historyczne wystawy, pokazy i prezentacje. Podobnie jak w okresie 1918-1939, większość współczesnych strzelców kaniowskich pochodzi z Łodzi i okolic: Pabianic, Sieradza, Zgierza, Głowna, Koluszek czy Łowicza.