- Realizacja projektu polegać będzie na organizacji malarskich plenerów w kilku najciekawszych miejscach naszego regionu – wyjaśnia Joanna Papuga-Rakowska, dyrektor MOK-u. - Udział w nich weźmie 15 artystów nie tylko z Polski, ale i zagranicy.

W czasie trwania projektu odwiedzą oni ciekawe pod względem przyrodniczym miejsca na terenie różnych gmin województwa łódzkiego. Ich zadanie to uchwycenie na płótnie piękna danego obszaru. Ale to nie wszystko. Artyści spotkają się również z mieszkańcami. Będą też warsztaty dla młodzieży, podczas których młodzi ludzie będą mieli okazję poznać różne techniki malarskie, podpatrzeć na żywo pracę artystów i z nimi porozmawiać.

Projekt zainauguruje w poniedziałek 17 września w Miejskim Ośrodku Kultury otwarcie wystawy „Malarstwo i fotografia” Stefana Dybowskiego. Artysta, z urodzenia poznaniak, od 1983 roku mieszka i pracuje w Berlinie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1982 roku w pracowni prof. Jana Węcławskiego. Odbył także studia malarskie w pracowniach Stanisława Teissyerea, Alfonsa Gielniaka i Jacka Waltosia. W 1986 roku został przyjęty do Związku Plastyków w Berlinie. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt wystaw, zarówno w Polsce jak i zagranicą, głównie w Berlinie. Malarstwo to jego pasja. Jego kolorowe obrazy, malowane kontrastem żywych, ciepłych plam, niby przypadkowych, niby wynikających z nastroju, narzucają widzowi burzę emocji, rozmaitych lecz przesyconych radosną pogodą i słonecznym światłem. Drugą jego dziedziną twórczości, kto wie, czy nie ważniejszą, jest fotografia. Wykonuje zdjęcia reporterskie, portrety ludzi uchwyconych w działaniu, w zabawie, w rozmowie, w sytuacjach towarzyskich oficjalnych i na wpół prywatnych… Fotografuje ludzi zwykłych, szarych oraz osoby znane, działaczy, polityków, piosenkarzy, aktorów.

Otwarcie wystawy Stefana Dybowskiego o godz. 18.00.

 

We wtorek 18 września o godz. 17.00 artyści spotkają się z mieszkańcami Konstantynowa Łódzkiego, a w środę 19 września o tej samej godzinie z mieszkańcami gminy Dobroń.

Do Pabianic ponownie zawitają w czwartek 20 września, gdzie o godz. 17.00 na Lewitynie spotkają się z pabianiczaninami. Tam też nastąpi oficjalne zakończenie pleneru. Zaplanowano biesiadę przy ognisku z udziałem artystów, mieszkańców oraz władz Pabianic.

Pamiątką z pleneru będzie wystawa prac autorstwa 15 artystów, której otwarcie nastąpi w Miejskim Ośrodku Kultury. Później wędrować ona będzie po galeriach i placówkach gmin całego regionu.