Tak zapowiadają się najbliższe, darmowe imprezy w łódzkim Muzeum Kinematografii (pl. Zwycięstwa 1).

3 listopada obchodzimy 90. rocznicę urodzin Zbigniewa Cybulskiego. Z tej okazji muzeum zaprasza o godz. 17.00 na wernisaż wystawy „Zbigniew Cybulski. Legenda”. Zobaczymy na niej m.in. unikatowe zdjęcia z filmu „Popiół i diament” oraz panoramiczne fotografie z „Rękopisu znalezionego w Saragossie”. Po otwarciu wystawy odbędzie się na spotkanie z Dorotą Karaś, autorką książki „Cybulski. Podwójne salto” oraz Alfredem Andrysem, przyjacielem aktora. Na koniec wyświetlą film „Zbyszek” z 1969 r. w reżyserii Jana Laskowskiego.

Do 3 stycznia 2018 r. można w muzeum oglądać wystawę „Frida i Diego. Niech żyje życie!”, której towarzyszą pokazy meksykańskiej klasyki filmowej. W sobotę, 4 listopada o godz. 15.00 pokażą film „Mięciutkie cukinie. Cóż za piękne nóżki” z 1948 r. w reżyserii Gilberto Martineza Solaresa. Z kolei we wtorek, 7 listopada również o godz. 15.00 zapraszają na film Paula Leduca o Fridzie Kahlo z 1983 r. – „Frida: Pełnia życia”.

Z okazji Święta Niepodległości Kinematograf organizuje specjalne spotkanie poświęcone Józefowi Piłsudskiemu. W czwartek, 9 listopada o godz. 17.00 pokaże film „Szabla od komendanta” Jana Jakuba Kolskiego z plejadą polskich gwiazd. Pokaz poprzedzi prelekcja Łukasza Grygiela o marszałku i jego filmowych portretach.