Do godz. 21.30 na tyłach mniejszego budynku muzeum otwarta jest wioska indiańska. Występują Indianie z grupy „Tatanka”, którzy przyjechali do nas z gminy Ozorków.

- Ich obecność jest spowodowana tytułem pabianickiej Nocy Muzeów, czyli „Podróże małe i duże” – wyjaśnia Joanna Aleksandrowicz z działu historycznego.

W wiosce mali i duzi mogą nauczyć się, jak rozkładać indiański namiot, czyli tipi, albo indiańskich tańców, m.in. tańca aligatora. Zaplanowano też strzelanie z łuku, rzuty na bizonie rogi, rzuty lotkami, równoważnię szejeńską czy wyścigi żółwi.

Na Zamku można między innymi podziwiać wystawę „Fotografia Dzikiej Przyrody 2002-2015”. Prezentuje ona 68 najlepszych zdjęć z czternastu edycji prestiżowego konkursu Wildlife Photographer of the Year. Corocznie najwybitniejsze fotografie konkursowe pokazywane są w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, a później trafiają do kilkudziesięciu państw na całym świecie. W Polsce każdego roku tę wystawę zwiedza około 100.000 osób. W Pabianicach, w obu budynkach muzeum, będzie można ją oglądać do 26 czerwca.

Na co jeszcze warto wybrać się dziś do muzeum? Od 18.30 trwa pokaz diaporam (dźwiękowy fotomontaż) Ryszarda Sąsiadka ze Związku Polskich Fotografików Przyrody. O godz. 20.00 prelekcja Michała Cessanisa, dziennikarza „National Geographic Traveler”, połączona z promocją jego książki.

Dodatkowo, do godz. 24.00 w budynkach Muzeum Miasta Pabianic dzieciaki będą mogły wziąć udział w grach: „Na tropie przyrody” (Stary Rynek 1 i 2), „Afrykańskie łamigłówki” (Stary Rynek 2, parter) i pobawić się na wystawie „Czy leci z nami archeolog?” (Stary Rynek 2, parter). Do wygrania są zakładki do książek, magnesy na lodówkę i kartki pocztowe.

Wydarzeniem, który towarzyszy Nocy Muzeów, jest wystawa „Obrazy i rzeźby”, którą można zwiedzać od 17.30 do 24.00 w Hotelu Fabryka Wełny (ul. Zamkowa 2). Piszemy o tym tutaj: http://www.zyciepabianic.pl/wydarzenia/rozrywka/wystawy/noc-muzeow-w-fabryce-welny-hotel-spa.html