- Najbardziej podobała mi się kaczka, bo jest milutka – tak wystawę „Fauna polska” podsumowała 5-letnia Weronika, która do pabianickiego muzeum przyszła z tatą.
Dzieci, które uczestniczyły w wystawie, wzięły również udział w zajęciach. Podczas nich rozwiązywały krzyżówkę i rebusy. Pytania dotyczyły poznanych zwierząt.
Tematykę polskiej fauny przybliżył najmłodszym Tomasz Przybyliński, biolog pracujący w naszym muzeum. Podczas godzinnej pogadanki dzieci poznały mieszkańców czterech środowisk: lasu mieszanego, olsu, czyli bagiennego lasu, podmokłych łąk. Czwartym środowiskiem były zwierzęta żyjące na wodzie. Z wykładu dzieci dowiedziały się, jak są zbudowane zwierzęta, czym się żywią, jak polują. Nie zabrakło rad, co zrobić, gdy na naszej drodze pojawi się sarna czy dzik.
- Wystawa skierowana jest przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych – mówi Tomasz Przybyliński. - Aby przybliżyć dzieciom życie zwierząt zamieszkujących Polskę i ułatwić im udział w zajęciach, podzieliliśmy ją na cztery środowiska.
„Faunę polską” oglądać można w Muzeum Miasta Pabianic przy Starym Rynku do końca roku.