Uroczyste otwarcie odrestaurowanego fotoplastykonu odbędzie się 6 grudnia o godz. 17.00. Fotoplastykon Kinematografu (pl. Zwycięstwa 1, Łódź), skonstruowany około 1900 roku, jest jedynym w Polsce oryginałem i jednym z sześciu takich urządzeń na świecie! To perła kolekcji, która została poddana pieczołowitej renowacji przez łódzkiego konserwatora zabytków, Karola Brzezińskiego. Tajemnicze diaporamy, imponujący rozmiar i szlachetne wykończenie – muzeum zaprasza w podróż w czasie, do początków fotografii 3D.

Wstęp wolny.

„Człowiek vs. korporacja, czyli walka mieszkańców Gwatemali z koncernami i prywatnymi koncernami” - w związku z tym tematem w czwartek, 7 grudnia o godz. 17.00 Kinematograf zaprasza na pokaz dokumentu „Gorączka złota”  Hainesa i rozmowę z Ewą Jakubowską-Lorenz z Instytutu Globalnej Odpowiedzialności. Będzie to okazja do dyskusji o gospodarczych nierównościach, postwzroście i globalnej odpowiedzialności.

Wstęp wolny.

Muzeum zaprasza na kolejną odsłonę wystawy „Frida i Diego. Niech żyje życie!”,  którą można oglądać do 3 stycznia. 9 grudnia oprócz fotografii Fridy i Diego na wystawie zobaczymy także wspaniałe suknie inspirowane malarstwem meksykańskiej artystki. Suknie zaprojektowała graficzka, fotografka i scenografka – Isabel March, która będzie tego dnia gościem Kinematografu. Kolekcja, pokazana wcześniej na Warsaw Fashion Week, to fascynujące połączenie meksykańskiego ducha, tradycyjnych wierzeń i współczesnej sztuki.

O godz. 15.00 zaplanowano też pokaz kina meksykańskiego – „Zakochana” Emilio Fernándeza.

Wstęp wolny.

Muzyka poważna i… odgłosy przyrody? Kto tu kogo naśladuje? 10 grudnia o godz. 12.00 Mały Kinematograf zaprasza dzieci w wieku od 3 do 7 lat (i ich opiekunów) do wspólnej muzycznej zabawy.  Odkryją świat dźwięków, poczytają „Mały atlas ptaków”, a na koniec pooglądają polskie bajki.

Bilety w cenie 12 zł do kupienia w kasie muzeum.

Wielbicieli polskiego kina nie może zabraknąć na poniedziałkowych spotkaniach Akademii Polskiego Filmu. 11 grudnia o godz. 17.00 wysłuchają wykładu dr. Bartosza Filipa – filmoznawcy związanego na co dzień z Uniwersytetem Gdańskim, a następnie obejrzą dwa polskie klasyki: „Psy” Władysława Pasikowskiego i „Dług” Krzysztofa Krauze. 

Bilety po 15 zł.

13 grudnia (środa) o godz. 17.30 gościem Kinematografu będzie znany satyryk, aktor i scenarzysta Jacek Fedorowicz. Spotkanie z nim poprzedzi projekcja kultowej komedii Stanisława Barei „Nie ma róży bez ognia”, w której Fedorowicz zagrał jedną z głównych ról i był współscenarzystą tego filmu.

Bilety po 13/15 zł.