Ponad 50 eksponatów „Doświadczalni” usytuowano w małym budynku MMP (Stary Rynek 2). Interaktywna wystawa z dziedziny fizyki i matematyki przyjechała do nas z Brzezin, ale jej twórcą jest dr Maciej Kluza (na zdjęciu) z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Adresowana jest do odbiorców w różnym wieku, szczególnie dla dzieci. To właśnie uczniowie szkół podstawowych po raz pierwszy mieli okazję poeksperymentować na tej niezwykłej ekspozycji. Na wernisażu Maciej Kluza zaprezentował dzieciakom kilka eksperymentów. Pokazywał np. tarczę, na której narysowano dwa kolory – czarny i biały.

- Czy z tych dwóch kolorów mogą powstać inne? Ano mogą, jeśli tylko tą tarczą się zakręci – tłumaczył.

Dzięki prezentowanym na wystawie eksponatom widz m.in. odkrywa tajniki funkcjonowania narządów zmysłów. Dowiaduje się, w jaki sposób zmysły nas oszukują oraz jak my możemy je oszukać. Na ekspozycji mamy np. lustra, które można zaginać i w ten sposób odchudzić lub pogrubić swoją sylwetkę. Jest też urządzenie z diodami, które emitują światło niewidzialne dla naszego oka, ale kamera w aparacie już je wychwytuje. Zwiedzający mogą też obejrzeć animowany film złożony z rysunków, rozłączyć „magiczne kajdanki”, czy rozwiązać geometryczną łamigłówkę.

- Dzięki tym doświadczeniom nauka fizyki czy matematyki staje się znacznie ciekawsza i łatwiejsza – uważa Maciej Kluza.

Ekspozycja będzie czynna do 28 lutego.