W spotkaniu uczestniczy młodzież z pierwszej klasy humanistycznej w II Liceum Ogólnokształcącym i trzecia klasa z Zespołu Szkół nr 2.

Dr Przemysław Żurawski vel Grajewski opowiada o różnych aspektach powstania. Zaczął od uwarunkowań międzynarodowych. Młodzież usłyszy jeszcze o tym, jak widziano miejsce Polski na arenie międzynarodowej i dlaczego liczono, że powstanie ma szanse na sukces.

Pamiątki powstańcze dotyczące Pabianic zaprezentuje Robert Adamek, historyk z Muzeum Miasta Pabianic. To zdjęcia powstańców i ich groby, fotografia sztandaru oraz artykuły prasowe. Wszystko to jest w zbiorach muzealnych.

 

POWSTAŃCZE PAMIĄTKI

W 60. rocznicę powstania styczniowego pabianiczanie ufundowali sztandar „Romuald-Tadeusz”. W ten sposób uhonorowali 9 żyjących weteranów walk o niepodległość ojczyzny. 22 stycznia 1923 r. sztandar ten poświęcił ksiądz B. Szulc z kościoła Najświętszej Marii Panny.

Oryginalny sztandar z 1863 r. miał wtedy hufcowy Stanisław Somorowski. Oba sztandary można było oglądać do września 1939 r. Zanim do Pabianic wkroczyli hitlerowcy, ukryto je w skarbcu kościoła św. Mateusza. Strzegł ich woźny gimnazjum - Karol Błaszczyński. W 1948 r. sztandary przeniesiono do Muzeum. Jeden jest tam do tej pory. Losy drugiego są niejasne. Prawdopodobnie spłonął w pożarze Domu Harcerza.

Na pabianickim cmentarzu jest kilka grobów powstańców i kilka płyt pamiątkowych. Są nagrobki Michała Braczkowskiego, Floriana Fijałkowskiego, Mateusza Gajzlera, Rocha Ochmana, Ludwika Skowrońskiego i księdza Leonarda Urbankiewicza. Znajdziemy też mogiłę weteranki powstania styczniowego, Katarzyny Garbińskiej. Na kaplicy cmentarza katolickiego wisi tablica pamiątkowa poświęcona Wawrzyńcowi Zielińskiemu.

W kościele św. Floriana pamiątkową tablicę ufundowali w 1916 r. uczestnicy obchodów 3 Maja.