Muzeum Miasta Pabianic, ul. Stary Rynek 2.

Nie udawaj Greka – tajniki pisma w starożytności i elementy alfabetu greckiego. Podróż po mezopotamskich zigguratach i starożytnej Aleksandrii. Wędrówka w przeszłość, połączona z nauką alfabetu greckiego i elementami rekonstrukcji historycznej trwa ok. 60 min. Goście odwiedzają „szkołę w Aleksandrii”, w której pod opieką nauczycielki Arisnoe zapisują swoje pierwsze starogreckie litery i słowa. Poznają też dzieje pisma w starożytności, wraz z kontekstem geograficznym, począwszy od pierwszych zapisków na glinianych tabliczkach w Mezopotamii aż po pergaminowe księgi ze średniowiecznej Europy. Prowadząca: Sylwia Płusa, tel. 042 215 39 82 w. 13. Zajęcia dla dzieci i młodzieży od 10 do 18 lat.

Fauna Polski - zajęcia na nowo otwartej wystawie przyrodniczej przedstawiającej kilkadziesiąt gatunków zwierząt. Eksponaty ukazane są na tle scenografii imitującej ich naturalne środowisko. Zajęcia prowadzone w ramach akcji LATO W MUZEUM obejmować będą: oprowadzanie po wystawie oraz rozwiązywanie przez dzieci i młodzież krzyżówek i rebusów związanych z prezentowanymi na ekspozycji gatunkami ptaków i ssaków.

Czas trwania: ~ 1 h, prowadzący: Tomasz Przybyliński, 042 215 39 82 w. 25.

Poznaj legendę o Pabianicach - zabawa w piwnicach „zamkowych” polegająca na odnajdywaniu w ciemnościach (uczestnicy otrzymują latarki el.) fragmentów puzzli, układaniu puzzli w całość - przedstawiających wizerunek kobiety – Pabianki. Po czym osoba prowadząca opowiada legendę i wiedzie uczestników „tunelem Pabianki” przez piwnice i przejście w alkierzu płn. - wsch. na teren Parku im. J. Słowackiego.

Czas trwania: ~ 1 h, prowadzący: Ryszard Adamczyk, 042 215 39 82 w. 24. Zajęcia dla najmłodszych (do 10 lat).

Wystawy stałe: „Spotkanie z archeologią”, „Kowalstwo – ginący zawód”, „Symbol miasta. Oblicza dworu”, „Henryk Debich - dyrygent, kompozytor, muzyk, pabianiczanin”, „Alkierz Jana Szulca”.

Wystawy czasowe: „Pozdrowienia z Pabianic. Miasto na starej pocztówce”, „Afrykańskie dary Petera Majoka", „Fauna Polski”, lipiec-grudzień.