Ekspozycja przedstawia fragment historycznej kolekcji dzieł sztuki, zgromadzonej w XIX i XX wieku w Łodzi przez dwa rody fabrykantów: Silbersteinów i Poznańskich.

Na wystawie zaprezentowanych jest 18 dzieł z zakresu malarstwa, rzeźby, tkaniny oraz rzemiosła artystycznego z XIX i pierwszej połowy XX wieku. Ich autorami są wybitni polscy artyści, m.in.: Józef Chełmoński, Olga Boznańska czy Julian Fałat, a także związani z Łodzią autorzy żydowskiego pochodzenia: Artur Szyk, Samuel Hirszenberg i Henryk Glicenstein.

Ekspozycji towarzyszy wystawa „Historia Muzeum Polskiego w Rapperswilu”, przygotowana przy współpracy Towarzystwa Rapperswilskiego w Warszawie.

Wydarzenia towarzyszące: wykład Ewy Derkacz-Królewskiej i doktora Łukasza Grzejszczaka „Damy z portretów. O portretach Teresy Silberstein i Izy Marii Poznańskiej de Landsberger” – 5 marca (sobota) o godz. 12.00 (Stary Rynek 1); wykład dr hab. Hanny Krajewskiej „Historia Muzeum Polskiego w Rapperswilu” - 9 marca (środa) o godz. 18.00 (Stary Rynek 1); wykład

Cezarego Pawlaka „Mecenat artystyczny łódzkich rodzin fabrykanckich Silbersteinów i Poznańskich – historia, kolekcja, dziedzictwo” - 19 marca (sobota) o godz. 12.00 (Stary Rynek 1). Wstęp na wykłady jest wolny.