Po raz pierwszy w tym roku zostały wprowadzone do obchodów Narodowego Święta Niepodległości nowe elementy, które powinny zmienić nieco archaiczny jego przebieg. Jednym z nich jest Sztafeta Niepodległości, bieg na trasie Dobroń - Pabianice, zorganizowany pod patronatem przewodniczącego Rady Miejskiej Dariusza Wypycha.

Sztafeta rozpocznie się 11 listopada o godz. 8.15 na placu przed kościołem w Dobroniu. Wcześniej dla uczestników biegu zostanie odprawiona krótka msza św., która rozpocznie się o godz. 7.30. Biegacze pokonają trasę o długości prawie 11 kilometrów z Dobronia poprzez Chechło II, Chechło I do naszego miasta. W Pabianicach sztafeta pojawi się ok. godz. 10.30, tj. w czasie, kiedy zakończy się msza św. w kościele św. Mateusza. Następnie uczestnicy biegu wezmą udział w zaplanowanych punktach programu przed pomnikiem Legionisty.

W sztafecie może wziąć udział każdy, kto skończył 14. rok życia i ma aktualne badania lekarskie umożliwiające start w takim biegu. Cała trasa została podzielona na cztery etapy, z których najdłuższy ma 4.200 m. Uczestnicy mogą biec tylko jeden etap, zaś resztę trasy pokonać w samochodzie. Organizatorom zależy na tym, aby najwięcej osób wzięło udział w ostatnim etapie - sprzed kościoła NMP Różańcowej, ulicą Zamkową do kościoła św. Mateusza. Każdy uczestnik jest mile widziany z flagą narodową lub w patriotycznych koszulkach. Zapisy przyjmowane są w siedzibie Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego przy ul. Traugutta 2. Komitet organizacyjny tworzą: Krzysztof Ciebiada – komandor, Grzegorz Hanke – wicekomandor, Sławomir Szczesio – wicekomandor, Aleksandra Jarmakowska-Jasiczek – członek, Aleksander Duda – członek, ks. Sławomir Klich (Dobroń) – członek, ks. Damian Wyżkiewicz CM – członek.