184 zawodników odliczyło się na starcie Powiatowego Biegu Ulicznego im. J. Wajsówny. Impreza odbyła się już po raz ósmy. Do rywalizacji stanęli reprezentanci szkół, klubów i osoby niezrzeszone. Pogoda dopisała.

Tradycyjnie trasa biegu wiodła ulicami: Popławską, Wajsówny, Smugową, Waltera-Jankego i ponownie Popławską. Jedno okrążenie to 1.200 m. Start i meta mieściły się przy Carrefourze.

Uczestnicy startowali w kilku kategoriach. W zależności od wieku, musieli pokonać różne dystanse. Przedszkolaki przebiegły 200 m. Pierwszy do mety dobiegł Piotr Marcinkowski. Drugi był Adrian Paśnik, a trzeci Andrzej Jurga. Pierwszą dziewczynką na mecie była Oliwia Altmajer, za nią Zuzanna Bartoszek i Julia Makowska.

W biegu na 400 m startowały dzieci w wieku 8-10 lat. Najlepsza okazała się Ania Kamieniak z SP nr 3. To druga wygrana z rzędu młodej pabianiczanki. Druga w tej kategorii była Iga Kudra, a trzecia Jagoda Kowalczyk. Dawid Marcinkowski (I m.), Michał Łytka (II m.) i Cyprian Szczepanik (III m.) to zwycięska trójka chłopców.

Młodzież z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych przebiegła 2.400 m. W kategorii 11-15 lat na podium stanęli: Natalia Madaj (Im.), Alicja Kamieniak (II m.) i Julia Krempińska (III m.) oraz Konrad Płóciennik (I m.), Adrian Armata (II m.) i Franciszek Lewera (III m.)

W starszej kategorii metę pierwszy przekroczył Mateusz Ciekański. Ma doświadczenie w biegach, bo od 7 lat biega na orientację. Drugie miejsce zajął Piotr Owczarek, a trzecie Mateusz Rydygier. Wśród dziewczyn z tej kategorii najszybsze były Joanna Sadowska (I m.), Magdalena Jaśkiewicz (II m.) i Małgorzata Siess (III m.).

Najdłuższą trasę musiały przebiec osoby startujące w kategorii open, czyli powyżej 20 lat. Ci biegli 3 okrążenia, 3.600 m.

- Było ciężko, bo nie lubię biegać okrążeń – mówi Monika, która w biegu ulicznym wystartowała po raz drugi. – Jednak dałam radę. Najważniejsze, że nie byłam ostatnia. W swojej kategorii wiekowej zajęłam 5. miejsce.

Na dystansie 3.600 m najlepsi byli: Katarzyna Downar (I m.), Marta Majchrzak (II m.) i Katarzyna Ceran (III m.) oraz Dariusz Witczak (I m.), Łukasz Gryzio (II m.) i Mateusz Jaksa (III m.). Oni wygrali w kategorii 20-29 lat.

Leszek Marcinkiewicz wygrał w kategorii 30-39 lat. Drugi był Andrzej Pietrzak, trzeci dobiegł Maciej Błażejewski.

Wśród kobiet najlepsza była Ludmiła Morawska-Baykowska. Jako druga metę przekroczyła Katarzyna Konc, a trzecia Katarzyna Mazur.

Na podium stanęli też: w kat 40-49 lat Iwona Sztranek (I m.) i Adam Lesień (I m.), Rafał Andrzejczak (II m.) i Grzegorz Kopacz (III m.), w kat 50-59 lat Ewa Marcinkowska (I m.), Iwona Sokół (II m.) i Grażyna Śliwińska (III m.) oraz Artur Wąsicki (I m.), Marek Pawlak (II m.) i Piotr Dunajczyk (III m.)

W najstarszej kategorii 60 lat i więcej wystartowało dwóch zawodników: Sabina Szmytke (I m.) i Kazimierz Makowski (I m.).

Bieg zorganizowali Starostwo Powiatowe i Młodzieżowy Dom Kultury.