Bieg to pomysł Fundacji „Zdrowy Biust”, która powstała we wrześniu minionego roku. Ma promować profilaktykę zdrowotną dotyczącą przede wszystkim raka piersi i prostaty. Jej założycielami są Barbara i Mariusz Hanczka, właściciele firmy Corin. Przy produkcji biustonoszy zwracają uwagę na to, aby miały one korzystny wpływ na zdrowie pań.

– Przychodzą do nas różne panie, również te, które przeszły choroby onkologiczne. Wiemy, jak ta sytuacja wygląda, jako osoby z branży. Chcemy edukować kobiety w każdym wieku i pokazywać im, że warto się badać – mówi Bogumiła Jakubczak z firmy Corin.

Stąd powstał pomysł na zorganizowanie akcji propagującej profilaktykę i zdrowy tryb życia.

– Wziąć udział może każdy, niezależnie od tego, czy biega na co dzień, czy nie. Tę trasę można przejść, przetruchtać, albo zapisać się do biegu wirtualnego – mówi Mariusz Hanczka, prezes Fundacji „Zdrowy Biust”. – Najważniejsze, żeby solidaryzować się z osobami chorymi i mówić głośno o problemie.

W biegu mogą wziąć udział osoby, które ukończyły 16 lat (niepełnoletni za zgodą opiekunów). Będą mieli do przebiegnięcia lub przejścia 5 kilometrów ulicami Pabianic. Pomiar czasu będzie profesjonalny, bo zawodnicy dostaną chipy, które dokładnie policzą czas. Będą pakiety startowe i koszulki, które specjalnie zaprojektowano na „Corin Onko-Run”. Panie pobiegną w różowych – symbolizujących walkę z nowotworem piersi, a panowie w niebieskich – jako wyraz wsparcia dla zmagań z nowotworami prostaty. Na mecie czekać będzie woda i obiad.

– Choroby nowotworowe to zmora naszych czasów – mówią organizatorzy. – W zaawansowanej chorobie nowotworowej współczesna medycyna nie potrafi zaoferować choremu terapii prowadzącej do całkowitego wyleczenia. Bieg jest po to, żeby przypomnieć o regularnych badaniach i profilaktyce.

Szczegóły dotyczące biegu znajdziemy na stronie internetowej www.zdrowybiust.eu lub www.wszystkograpabianice.pl. Jeśli zapiszemy się do końca tygodnia, wpisowe wyniesie nas 40 złotych. Jeśli później, to 50 złotych (do 17 maja) lub 60 złotych w dniu biegu (tylko dla 50 osób).

Bieg będzie zorganizowany w ramach Pikniku "Zdrowa Rodzina". Na terenie MOSiR-u zostaną rozstawione dmuchańce i inne atrakcje dla dzieci. Będą też punkty konsultacyjne, w których porad będą udzielać lekarze, m.in. onkolodzy. Staną również: mammobus, dentobus, osteobus i krwiobus. Piknik będzie się odbywał w godzinach 10.00-15.00.

Bieg organizuje Fundacja „Zdrowy Biust” i Stowarzyszenie „Wszystko Gra - Pabianice”. Współorganizatorem jest Urząd Miejski w Pabianicach.