Popularni „fioletowi” powstali w czasach, gdy Polski nie było na mapach Europy. Klub przetrwał dwie wojny światowe, przeczekał ciężki okres stalinowski (musiał zmienić nazwę na „Ogniwo”), wreszcie nieźle radził sobie w czasach komunizmu i po 1989 roku.

PTC jest starsze od ŁKS Łódź i Widzewa, zaś równolatkami „fioletowych” są Cracovia, Wisła Kraków czy Zagłębie Sosnowiec (sekcje piłkarskie). W Europie rówieśnikami klubu z Pabianic są choćby RC Strasbourg, Maccabi Tel Awiw, Torino FC i Deportivo La Coruna.

Obecnie w PTC działa kilka sekcji. Chlubę z pewnością przynosi sekcja zapaśnicza, której zawodnicy walczą z powodzeniem na matach krajowych i zagranicznych. Najsłynniejszym wychowankiem jest Andrzej Skrzydlewski, brązowy medalista olimpijski z Montrealu (1972), wicemistrz Europy (1972) i dwukrotny brązowy medalista mistrzostw świata.

Pod szyldem PTC w piłkę nożną grają panowie (najsłynniejsi wychowankowie to reprezentanci Polski: Paweł Kowalski i Marcin Komorowski oraz wieloletni piłkarz ŁKS Łódź Zdzisław Leszczyński) i panie.

W 2017 roku reaktywowała się sekcja kolarska, której zawodników coraz mocniej widać na krajowych szosach i torach.  W klubie działają też sekcje motorowa, brydżowa, szachowa oraz podnoszenia ciężarów.

Warto wspomnieć, że kiedyś we fioletowych barwach grali także m.in. siatkarze.

Dziarskiemu 115-latkowi życzymy kolejnych, co najmniej 115 lat w dobrej kondycji!