Działacze Zjednoczonych z prezesem Leszkiem Wadowskim i trenerem Leszkiem Księżykiem na czele postanowili upamiętnić zmarłego w 1976 roku szermierza, a później uznanego trenera i działacza w okręgu łódzkim.

Do Pabianic zaproszono 30. szermierzy z siedmiu klubów. Oprócz Zjednoczonych na planszy pokazali się zawodnicy warszawskich: Legii i Marymontu, poznańskiej Warty, Budowlanych Toruń oraz łódzkich: AZS i Kolejarza. Na starcie stanęło czterech mistrzów świata i medalistów olimpijskich. Od podopiecznych Leszka Księżyka nikt nie wymagał cudów, tym bardziej, że jedynym seniorem w ekipie Zjednoczonych był Przemysław Pawłowski.

Z naszych zawodników najbardziej podobały się walki Jarosława Świgulskiego, który dzielnie stawiał czoła Arkadiuszowi Godelowi, Waldemarowi Ciesielczykowi, Przemysławowi Jabłońskiemu i Lechowi Koziejowskiemu. Ostatecznie pan Jarosław zakończył turniej na 10. miejscu.

Przemysław Pawłowski napsuł sporo krwi utytułowanemu Marianowi Sypniewskiemu z Legii. Obecny trener i prezes Zjednoczonych zakończył zawody na 13. miejscu. Te pozycje nie były żadną ujmą – o randze i poziomie turnieju świadczy fakt, że drugą dziesiątkę otwierał ówczesny reprezentant kraju, a obecny trener kadry florecistek – Paweł Kantorski (Warta Poznań).

Kto walczył w finale? Niespodzianki nie było. Zakwalifikowali się faworyci, same znakomitości – aktualni wówczas mistrzowie świata i olimpijczycy. Oto najlepsza szóstka I Memoriału im. Włodzimierza Milczarka:

1. Marian Sypniewski (ur. 1955, Legia) – drużynowy mistrz świata z Hamburga (1978), drużynowy brązowy medalista olimpijski z Moskwy (1980), wówczas aktualny mistrz Polski seniorów. Później pan Marian dołożył jeszcze brązowy medal na igrzyskach w Barcelonie (1992) i brązowy medal mistrzostw świata (1983).

2. Bogusław Zych (1951 – 1995, Legia) – wraz z Sypniewskim sięgał po złoto mistrzostw świata i brąz olimpijski w Moskwie. Zaliczał się do ścisłej czołówki florecistów na świecie.

3. Waldemar Ciesielczyk (1958 – 2010, Warta Poznań) – w 1982 roku zajął 4. miejsce na mistrzostwach Europy. Wielokrotnie sięgał po medale mistrzostw Polski, tak indywidualnie, jak i drużynowo.

4. Przemysław Jabłoński (ur. 1955, Warta) – trzy lata wcześniej zdobył złoty medal indywidualnych mistrzostw Polski, z kolegami z Poznania sięgnął też po złoto w drużynie (1981).

5. Arkadiusz Godel (ur. 1952, Legia) – mistrz świata juniorów i drużynowy mistrz olimpijski z Monachium (1972) i drużynowy mistrz świata z Hamburga (1978). Do Pabianic przyjechał w glorii indywidualnego mistrza Polski.

6. Lech Koziejowski (ur. 1949, Marymont Warszawa) – drużynowy mistrz olimpijski z Monachium (1972) i brązowy medalista olimpijski z Moskwy (1980). W turniejach drużynowych na mistrzostwach świata zdobył cztery złote, trzy srebrne i jeden brązowy medal.