To ona sprawuje kompleksową opiekę nad kobietą ciężarną, przeprowadzając ją przez poszczególne etapy porody, finalnie go odbierając. Tak odpowiedzialne zadanie wiąże się z ryzykiem popełnienia przez położną błędu okołoporodowego. O tym, do jakich zdarzeń niepożądanych może dojść podczas porodu, wyjaśniamy poniżej.

Nadmiar obowiązków sprzyja popełnianiu błędów medycznych przez położne

Większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak szeroki jest zakres kompetencji położnych. Kojarzymy je głównie z monitorowaniem ciąży i przyjmowaniem porodu fizjologicznego, a także ze sprawowaniem opieki nad noworodkami i doradztwem dla świeżo upieczonych mam. Tymczasem położne świadczą znacznie więcej usług: zajmują się edukacją w zakresie profilaktyki chorób kobiecych, antykoncepcji, przechodzeniu menopauzy... Zgodnie z obowiązującymi standardami opieki okołoporodowej, położnym przysługują liczne uprawnienia. Słowem, towarzyszą kobietom w różnych etapach ich życia. 

Położne, które są zatrudnione w szpitalach, bardzo często pracują na porodówkach, gdzie udzielają świadczeń kobietom rodzącym. W takich sytuacjach nietrudno o błędy medyczne, którym sprzyjają: stres, przemęczenie czy niewiedza. Uczestnictwo w porodzie siłami natury wymaga od położnej kompetencji, a także umiejętności podejmowania słusznych decyzji – korzystnych dla mamy oraz jej dziecka. 

Błędy popełniane przez położne odbierające poród mogą być tragiczne w skutkach

Akcje porodowe o dramatycznym przebiegu zdarzają się od zawsze. Choć stanowią niewielki procent wszystkich porodów, warto o nich mówić i robić co się da, aby im zapobiegać. W związku z dużym zakresem kompetencji położnych, błędy mogą dotyczyć wielu obszarów. Są to między innymi:

  • nieodpowiednie sprawowanie opieki nad ciężarną pacjentką,

  • podanie złego leku albo jego za małej / za dużej dawki,

  • przeprowadzenie zabiegu przy pomocy źle dobranych narzędzi,

  • nieuważne monitorowanie dobrostanu płodu,

  • opóźnianie wykonania cesarskiego cięcia mimo wskazań,

  • nieprawidłowe prowadzenie dokumentacji medycznej.

Skutkiem błędów medycznych z winy położnych mogą być urazy okołoporodowe, ciężki stan urodzeniowy dziecka, a nawet śmierć dziecka i matki przy porodzie. W ramach rekompensaty za doznane krzywdy, poszkodowani oraz ich bliscy mogą żądać świadczeń odszkodowawczych, zadośćuczynienia lub renty. Wsparcie w tym zakresie świadczą specjaliści z Ośrodka Pomocy Poszkodowanym. Jeżeli masz pytania lub podejrzewasz, że podczas porodu doszło do popełnienia błędu medycznego, skontaktuj się z prawnikami z Ośrodka i uzyskaj fachową pomoc.