ad

O ile każdy bank obecnie oferuje darmowe konta, to są one zwykle obwarowane warunkami, który musi spełnić klient aby uniknąć miesięcznych opłata, które są inne w każdym banku.

Zarówno Bank Paribas jak i Nest Bank nie pobierają opłaty za prowadzenie konta. Z kolei podstawowa karta w BNP Paribas, czyli “Karta otwarta na dziś” w celu zwolnienia z opłaty wymaga wykonania jednej transakcji płatniczej w miesiącu na dowolną kwotę. W innym wypadku klient ponosi niewielką opłatę wysokości 3 zł. W Nest Banku karta jest darmowa bez warunków. Nie ma żadnej opłaty. Przy czym w banku BNP Paribas zarówno warunek 1 transakcji jak i sama opłata nie są wygórowane, a bardziej symboliczne na tle opłat w innych bankach.

Promocje

W tej dziedzinie Bank BNP Paribas zdecydowanie przoduje ponieważ płaci w postaci premii za otwarcie konta i określoną aktywność. Ogólnie BNP Paribas ma zwykle najwyższe premie i najlepsze promocje dotyczącą otwierania konta. Kwoty premii w promocji dla nowych klientów BNP Paribas wahają się w granicach 200-300 zł. Więcej na temat konta i promocji: opinie o BNP Paribas - recenzja w serwisie z opiniami na temat promocji bankowych. Poza tym BNP Paribas organizuje również promocje z nagrodami w postaci e-kodów na określone kwoty do znanych sklepów jak Biedronka, H&M, czy platformy internetowej Allegro.

Takich promocji niestety nie uraczymy w Nest Banku. Tutaj z kolei możemy liczyć na program zniżkowy  Visa Oferty dotyczący płatności kartami Visa.

Bezpieczeństwo Renoma i Wiarygodność.

Nest bank to teoretycznie bardzo młody bank. Dlaczego teoretycznie? Otóż w zasadzie młoda jest tylko marka banku, a sam bank funkcjonował już od wielu lat pod innymi markami. Nest Bank to poniekąd następca banku Smart, a powstał po połączeniu Smarta i BizBanku, czyli marek grupy FM Bank, która jest jeszcze starsza. 

Od tego czasu wiele się jednak zmieniło. Smart był stricte bankiem internetowym, bez oddziałów. Nest jest bankiem nastawionym na rodzinę. Pozostały darmowe konta bez warunków oraz bezwarunkowo  darmowa karta (przy czym tylko jedna dla jednego posiadacza bez względu na ilość kont posiadanych w Nest Banku - wydanie karty do kolejnego konta już jest płatne). Tak też było w Banku Smart. W reklamach Nest Bank podkreśla, że dotrzymuje obietnic i nie zmienia warunków. Jak na razie rzeczywiście się tego trzymają - konto osobiste,  czy walutowe rzeczywiście można uznawać nadal za darmowe bez warunków. Oczywiście są tam jakieś opłaty, ale nie dotyczą najczęściej wykonywanych czynności, prowadzenia konta, czy karty, przelewów, wypłat z bankomatów krajowych itp.

Z kolei BNP Paribas do duży francuski bank, który przejął nasz BGŻ. Bank BNP Paribas pod względem kapitałowym jest znacznie większy od Nest Banku. 

 

Nest Bank ogólnie z założenia jest bardzo prosty, a oferta nie jest szczególnie rozbudowana, ale trafia tym w potrzeby dość sporej grupy społeczeństwa, dzięki czemu systematycznie pozyskuje nowych klientów.

 

Z nowych rzeczy, które się pojawiły  warto wymienić:

Wprowadzenie darmowych wpłat z wpłatomatów sieci Euronet. W tej kwestii z kolei Nest ma zdecydowaną przewagę nad BNP Paribas, podobnie jak w przypadku bankomatów, gdzie klienci Nest Banku mogą za darmo korzystać ze wszystkich krajowych bankomatów, a klienci BNP Paribas za darmo mogę korzystać tylko z bankomatów Banku Paribas i PlanetCash - chociaż tych jest bardzo dużo.

 

Nest oferuje swoim klientom konta oszczędnościowe różnego rodzaju. Na przykład nastawione na wieloletnie oszczędzanie konto Nest Rodzinne oszczędności oraz inne, a także lokatę na start dla nowych klientów i inne lokaty z wyższym oprocentowaniem dla posiadaczy Nest konta. Z kolei w Banku BNP Paribas nie ma zbyt dobrych produktów depozytowych. Z resztą ogólnie na rynku bardzo trudno takie znaleźć. BNP Paribas nie posiada jednak szczególnie konkurencyjnej oferty produktów depozytowych.


Nest Bank ma funkcję Apple Pay - do płacenia urządzeniami firmy Apple, ale nie posiada umowy z PayU, na co często zwracali uwagę klienci. Jednak już bodajże pojawiła się ikonka w systemie Przelewy24, który powoli wypiera PayU, ponieważ jest tańszy i korzystają z niego już takie marki jak Zalando, czy Allego. Brak obsługi systemu PayU do płatności online nie jest jednak ograniczeniem ponieważ można z niego korzystać płacą kartą debetową (bankomatową). Karta do Nest Konta umożliwia dokonywanie płatności online. Aby płacić kartą Nest Banku przez Internet należy potrzebna jest 2-stopniowa aktywacja (jeżeli karta jest nowa). Trzeba ją najpierw aktywować w systemie bankowości, a następnie wykonać jakąś dowolną operację z użyciem kodu pin. Może to być nawet wypłata z bankomatu. Bank zastosował taki zabieg prawdopodobnie ze względów bezpieczeństwa, ponieważ karta przychodzi pocztą. Na ile to niezbędne to trudno powiedzieć, bo poza tym każda transakcja internetowa kartą do konta z Nest Banku wymaga potwierdzenia hasłem jednorazowym, które otrzymujemy smsem. Jest to dodatkowe zabezpieczenie 3d Secure  kart. Jednak bezpieczeństwa nigdy za wiele, a szczególnie w przypadku banków. Ogólnie Nest Bank dba dość dobrze o  bezpieczeństwo, chociaż brakuje tam maskowania hasła przy logowaniu  do systemu bankowości elektronicznej.

Kredyty i Leasing

Ofertę leasing posiada jedynie bank BNP Paribas. Nest nie prowadzi leasingu samochodów, ani innych rzeczy. Na ile leasing BNP Paribas jest konkurencyjny to trudno określić ponieważ każdy przypadek leasingu jest inny. Dla zainteresowanych odsyłamy do artykułu na temat jak wybrać Najlepszy Tani Leasing Samochodowy:  https://www.eit-centrum.waw.pl/  

Leasing samochodów niestety ostatnio stracił zainteresowanie ze względu na kryzys. W kwestii kart kredytowych i kredytów gotówkowych również Bank Paribas ma znacznie bardziej rozbudowaną ofertę.

Reasumując trudno określić który bank jest lepszy. Dla jednego będzie to Nest dla drugiego BNP Paribas. Nest nie ma w ogóle opłaty za kartę, BNP Paribas daje premie za otwarcie konta i aktywność. Obydwa banki można jednak zaliczyć do najtańszych pod względem stały opłat za standardowe czynności.