Okazuje się, że ten ostatni element ma spore znaczenie zarówno w kontekście wizualnym, jak i funkcjonalnym. Ściana nad blatem kuchennym jest przecież narażona na różne zabrudzenia, dlatego należy dobrać odpowiednie płytki.

Czym powinny charakteryzować się płytki ceramiczne nad blatem kuchennym?

Kuchnia to pomieszczenie, w którym domownicy spędzają zwykle dużo czasu. W wielu mieszkaniach zamiast osobnej przestrzeni, kuchnia jest połączona z salonem lub jadalnią. Takie rozwiązanie jest rzeczywiście bardzo wygodne i sprawia, że miejsca jest więcej, jednak z drugiej strony aranżacja kuchni w tym wypadku jest szczególnie istotna. 

Poza wykończeniem podłóg i ścian w kuchni, konieczny jest wybór odpowiednich płytek nad blat. To miejsce jest szczególnie narażone na zabrudzenia, opary gotowania, a także wodę ze zlewu. Właśnie dlatego wiele osób wybiera porządne i funkcjonalne płytki ścienne ceramiczne, wykonane z trwałych i dobrych jakościowo materiałów. Warto zaznaczyć, że materiał nad blatem kuchennym musi być przede wszystkim łatwy do utrzymania w czystości. Spore znaczenie ma także trwałość na różne uszkodzenia mechaniczne, na przykład przypadkowe uderzenie ściany patelnią, czy też oblanie jej gorącą wodą z czajnika. W trakcie gotowania zdarzają się różne sytuacje, a płytki ceramiczne to świetne rozwiązanie. 

Więcej na ten temat można znaleźć tutaj: Płytki nad frontem kuchennym. Ściana nad blatem w kuchni – mozaiki, białe płytki i kamień naturalny

Jaki rozmiar i kolor płytek nad blatem kuchennym wybrać?

Decydując się na zakup płytek ceramicznych, warto zastanowić się przede wszystkim nad rozmiarem i kolorystyką. Jeszcze kilka lat temu najpopularniejsze były małoformatowe płytki (na przykład 10 cm x 10 cm), natomiast obecnie Polacy wybierają różnorodną wielkość płytek i ciekawą kolorystykę. Tak naprawdę często w polskich kuchniach obecne są płytki ceramiczne przeplatane z dekorami, dzięki czemu całość ściany nad blatem prezentuje się naprawdę ładnie i elegancko. W nowoczesnych, dużych kuchniach, użytkownicy często sięgają po większe formaty płytek, a także po mozaiki. 

Białe płytki - jedne z najczęściej wybieranych

W Polsce dominują kuchnie urządzone w stylu skandynawskim, dlatego też nad blatem często kładzione są białe płytki. Część z nich przypomina swoim wyglądem typ „metro", czyli klasyczne kafelki. Pasują one zarówno do stylu skandynawskiego, jak i vintage. Białe, płytki ceramiczne są bardzo uniwersalne i ładnie prezentują się w większości kuchni. Warto jednak zwrócić uwagę na materiał, ponieważ na bieli widoczne są różne zabrudzenia. Bardzo lubianym materiałem jest także gres w kolorze białym, z dodatkami w formie dekorów. 

Ciekawe wzory kolorystyczne - warto zwrócić uwagę na obecne trendy 

Niektórzy decydują się na dużo mocniejsze akcenty kolorystyczne, aby utrzymać całość pomieszczenia w ciekawych barwach. Ogromną popularnością cieszy się kolor szary, który można dopasować do szarego blatu oraz lodówki w odcieniach szarości lub czerni (jeśli jest to lodówka wolnostojąca). Lubiane są także płytki ceramiczne w formie mozaiki marokańskiej, w zróżnicowanych kolorach i kształtach (na przykład zamiast prostokąta jest to kwadrat lub romb).

W kuchni można postawić na pełną dowolność, jeśli chodzi o kolorystykę płytek nad blatem, a najważniejsze jest to, aby całość prezentowała się spójnie, a także była funkcjonalna.