ad

Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie stereotypy odeszły już w niepamięć, jednak większa otwartość i przede wszystkim świadomość sprawiają, że poddanie się operacji przestaje być wstydliwą tajemnicą. Nie bez znaczenia jest też rosnąca dostępność zabiegów poprawiających wygląd - liczba klinik oraz specjalistów z zakresu medycyny estetycznej rośnie z każdym mijającym rokiem. 

Mimo wszystko nadal dość powszechne są błędne lub nieaktualne informacje na temat operacji plastycznych, które przyczyniają się do powstawania nierealnych oczekiwań czy negatywnych opinii niepopartych faktami. Decyzja o poddaniu się chirurgicznej lub niechirurgicznej procedurze plastycznej to poważny krok, który powinien być poprzedzony rzetelną oceną wszystkich korzyści i zagrożeń — by było to możliwe, warto zacząć od zdobycia wiarygodnych informacji o tej dziedzinie medycyny.

Medycyna plastyczna dzieli się na zabiegi rekonstrukcyjne i estetyczne

Wielu osobom chirurgia plastyczna kojarzy się jedynie z możliwością poprawy wyglądu, uzyskania wymarzonych efektów i pozbycia się kompleksów — takie podejście sprawia, że poddanie się operacji może być postrzegane jako kwestia próżności, związana tylko i wyłącznie ze względami estetycznymi. W rzeczywistości chirurgia plastyczna jako dziedzina medycyny dzieli się jednak na dwie kategorie: 

  • Chirurgia estetyczna to procedury skupiające się na poprawie wyglądu ciała, na przykład poprzez przywrócenie młodego wyglądu czy usuwanie rzeczywistych lub subiektywnych skaz i wad będących źródłem niezadowolenia z wyglądu.

  • Chirurgia plastyczna rekonstrukcyjna, czyli zabiegi pozwalające na rekonstrukcję części ciała, których wygląd lub funkcjonowanie są zaburzone na skutek defektów wrodzonych, lub w wyniku odniesionych ran czy przebytych chorób.

Współczesna chirurgia plastyczna oferuje naturalne efekty

Przypadki nieudanych operacji często nagłaśniane są w mediach, ponieważ jest to temat, który budzi wiele emocji. Powoduje to jednak, że nieliczne zabiegi, które nie przyniosły zamierzonych rezultatów, mają większy wpływ na postrzeganie chirurgii plastycznej jako całości niż tysiące udanych operacji. Dochodzą do tego również przykłady zabiegów, które w zakresie ingerencji w wygląd pacjenta poszły po prostu za daleko, tworząc efekt, który prezentuje się sztucznie i nienaturalnie. Nic więc dziwnego, że osoby, które mają styczność jedynie z takim obrazem medycyny estetycznej, postrzegają ją negatywnie.

W rzeczywistości chirurgia plastyczna wygląda jednak zupełnie inaczej. Obecnie przyjmuje się, że celem takich operacji powinna być poprawa niedoskonałości i podkreślenie naturalnych cech wyglądu, by uzyskać piękny, ale jednocześnie naturalny efekt. Dodatkowo dużą grupę pacjentów stanowią pacjenci którzy decydują się na zabieg ze względów medycznych oraz zdrowotnych. Są to miedzy innymi pacjenci po dużej utracie masy ciala, np pacjenci po chirurgicznym leczeniu otylosci. Dobry i poprawnie wykonany zabieg nie powinien więc sprawiać, że po operacji pacjent przestaje przypominać samego siebie, a raczej przekształcać go w swoją atrakcyjniejszą wersję. Co ważne, osiągnięcie takich rezultatów jest jak najbardziej możliwe, a kliniki specjalizujące się w zabiegach plastycznych, jak https://www.kcmclinic.pl/ zapewniają pacjentom kompleksowe wsparcie i opiekę w całym procesie.

Wybór odpowiedniego zabiegu i kliniki dla siebie wymaga pamiętania o kilku ważnych kwestiach:

  • Nowoczesne techniki chirurgiczne i niechirurgiczne pozwalają na osiągnięcie dużo lepszych rezultatów niż te dostępne w przeszłości, dlatego decydując się na rodzaj zabiegu, warto sprawdzić, jakie narzędzia i metody zostaną wykorzystane.

  • Wybierając klinikę, w której wykonany będzie zabieg, należy upewnić się, że posiada doświadczenie i kwalifikacje gwarantujące bezpieczeństwo i skuteczność przeprowadzanych zabiegów.

  • Doświadczenie i umiejętności chirurga plastycznego mają ogromny wpływ na skuteczność i efekty operacji, i wynik estetyczny, dlatego najlepiej powierzyć swoje zdrowie i wygląd specjaliście z udokumentowanymi sukcesami.

  • Kwalifikacja do zabiegu zależy od stanu zdrowia pacjenta — to bardzo istotna kwestia dla bezpieczeństwa samej operacji, ale też zapewnienia prawidłowego przebiegu zabiegu i rekonwalescencji.