Wówczas może zaproponować pracownikom kilka innych, dogodnych rozwiązań, w tym dostęp do korzystnych benefitów pozapłacowych.

Benefity pozapłacowe zamiast podwyżki

Dobra pensja stanowi podstawę zadowolenia pracowników. Naturalną koleją rzeczy jest jej stopniowe zwiększanie. W pewnych sytuacjach firma nie może sobie jednak pozwolić na sfinansowanie podwyżek. Warto wówczas zwrócić się w kierunku innych elementów, które pozytywnie oddziałują na satysfakcję podwładnych. Wśród nich ważną rolę odgrywają benefity pozapłacowe odpowiednio dostosowane do potrzeb konkretnych osób. Tego typu bonusy można wykupić w przedsiębiorstwie Edenred, specjalizującym się w dostarczaniu różnego typu świadczeń pracowniczych. Wśród nich znajdą się m.in. karty podarunkowe, bony lunchowe czy karnety upoważniające do wstępu do różnych obiektów sportowych i instytucji kulturalnych. Ich największą zaletą jest to, że każdy pracownik może wykorzystać dany benefit wedle własnych preferencji. Takie ułatwienie sprawia, że pozafinansowe dodatki do pensji mogą być równie satysfakcjonujące co podwyżka. W ogólnych rozrachunku są też korzystniejsze dla pracodawcy pod względem finansowym.

Dofinansowanie urlopu i dodatkowe dni wolne

Zamiast podwyżki, pracownikom warto też zaproponować dofinansowanie urlopu. Dzięki temu podwładni będą mogli zorganizować wakacje swoich marzeń, co może znacząco przełożyć się na poziom ich zadowolenia. Aby jeszcze bardziej zwiększyć ich satysfakcję, warto zaoferować im kilka dodatkowych dni płatnego urlopu, które będą mogli przeznaczyć na wyjazd lub realizację swoich pasji lub obowiązków pozazawodowych. Choć takie rozwiązania również wymagają poniesienia kosztów przez pracodawcę, będą dla niego bardziej opłacalne niż znaczne zwiększenie wynagrodzenia pracowników.

Elastyczny grafik i możliwość pracy zdalnej

Gdy firma nie może sobie pozwolić na podwyżki, może wyjść naprzeciw potrzebom podwładnych i zaoferować im elastyczny czas pracy. Tego typu udogodnienie doceni wiele osób, ponieważ pozwala ono na lepszą organizację, a także efektywniejsze łączenie obowiązków zawodowych ze sprawami prywatnymi. Takie rozwiązanie może więc wpłynąć na poprawę komfortu  życia pracowników, co może być dla nich równie atrakcyjne, co dodatkowe pieniądze. Warto też przy tym przyjrzeć się kwestii nadgodzin w firmie – jeśli zdarzają się one notorycznie, lepiej odciążyć trochę podwładnych, co pomoże im w wypracowaniu odpowiedniego work-life balance.

Ciekawym przywilejem, który można zaproponować zamiast zwiększenia wynagrodzenia, jest też wprowadzenie tzw. home office, czyli możliwości pracy zdalnej. Takie rozwiązanie doceni każdy pracownik, ponieważ zwiększa ono wygodę, a także przynosi dużą oszczędność czasu i pieniędzy, związaną z brakiem konieczności dojeżdżania do firmy. Nie trzeba przy tym od razu zmieniać charakteru pracy całej firmy i proponować każdej zatrudnionej osobie  5 dni pracy zdalnej tygodniowo. Wystarczy umówić się z pracownikami na konkretne dni lub dać im do zrozumienia, że mogą wykorzystać przywilej wykonywania obowiązków zawodowych z domu zawsze wtedy, gdy mają taką potrzebę.