Numizmatyka oferuje nam pełną pasji podróż w czasie, podczas poszukiwania niezwykle cennych monet. Pozostaje odpowiedzieć na pytanie, czy warto inwestować w srebrne monety i co wpływa na ich wartość?

Co wpływa na wartość monet?

Jeżeli ilość zachowanych egzemplarzy jest rzadko spotykana, lub nakład danej monety był mały, możemy mieć pewność, że jej wartość nie zmaleje. Stare monety sporadycznie występują w stanie menniczym, jednak egzemplarz, który nie ma widocznych rys i śladów obiegu będzie miał o wiele wyższą wartość.

Ponieważ inwestowanie pieniędzy zawsze wiąże się z ryzykiem, w przypadku numizmatyki niezbędna jest umiejętność dokładnej oceny ogólnego stanu monety. Warto orientować się, które monety są najchętniej kupowane przez numizmatyków. Pasjonaci mogą podpowiedzieć nam, których monet unikać. Może się zdarzyć, że gdy zdecydujemy się kupić mało znany egzemplarz, będziemy mieli problem z jego sprzedażą w przyszłości.

Rodzaje srebrnych monet

Srebrne monety w porównaniu ze złotem są mniej szlachetnym i tańszym kruszcem, jednak nie mniej opłacalnym. Najprostszym sposobem na inwestowanie w monety jest zakup monet bulionowych, czyli takich, których wartość jest obliczana na podstawie kursu danego kruszcu. Srebrne monety dzielimy na trzy kategorie:

  • monety bulionowe (inwestycyjne/lokacyjne) - emitowane w celu lokaty pieniędzy. Ich wartość wyznaczana jest przede wszystkim przez rodzaj i zawartość kruszcu, z którego zostały wybite. Bywają jednak wyjątki, że niektóre roczniki są cenniejsze niż inne (np. ze względu na rzadkość występowania). Ich nakład jest praktycznie nieograniczony i zależny jest od popytu. Na stronie Numimarket -https://numimarket.pl/kategoria/srebrne-monety-inwestycyjne_24/1 - znajdziemy szeroką ofertę sprawdzonych sklepów numizmatycznych.
  • monety kolekcjonerskie - stare monety, które były kiedyś w obiegu. Są nimi np. antyczne denary. Podczas wyboru odpowiednich egzemplarzy, mamy okazję poznać historię pieniądza, jego pochodzenia, historii gospodarczej itd. Oprócz wartości kruszcu, posiadają one dodatkową wartość numizmatyczną (stopień rzadkości, stan zachowania i wiek).
     
  • monety okolicznościowe - są emitowane na specjalne okazje, jak rocznice ważnych wydarzeń, upamiętnienie zasłużonych postaci historycznych lub miejsc, budynków. Są łatwo rozpoznawalne, ponieważ posiadają nominał, który najczęściej jest równy jej rzeczywistej wartości. Monety okolicznościowe znajdują się w obiegu.

Gdzie najlepiej kupić monety?

Miejsc, w których możemy nabyć monety jest wiele. Do najbezpieczniejszych należą:

  • sklepy numizmatyczne - w sklepach stacjonarnych najczęściej możemy poprosić o wycenę monet oraz skonsultować się ze specjalistami w dziedzinie numizmatyki. Większość z nich, poza stacjonarną siedzibą, posiada witryny internetowe, na których można nabyć różnego rodzaju monety. Jednak należy wybrać odpowiednie miejsce, aby transakcja przebiegła bezpiecznie. Zazwyczaj w ofercie sklepów numizmatycznych oprócz monet znajdziemy również złote lub srebrne sztabki, medale i odznaczenia, oraz banknoty.

  • aukcje internetowe - oferowane są zarówno przez sklepy numizmatyczne, jak i przez osoby prywatne. Jeżeli nie znamy się zbytnio na numizmatyce, najlepiej kupować monety wyłącznie od sprawdzonych sklepów numizmatycznych. W tym wypadku musimy jednak uważać, ponieważ kupując monetę od osoby prywatnej, możemy trafić na fałszywy egzemplarz.
     
  • towarzystwa numizmatyczne - w większych miastach działają specjalne towarzystwa numizmatyczne, które organizują spotkania numizmatyków z okolic. Na takich wydarzeniach kolekcjonerzy sprzedają lub wymieniają monety. To dobra okazja do wymieniania między sobą doświadczeń z dziedziny numizmatyki.

Czy warto inwestować w srebrne monety?

To, jaki zysk mogą nam przynieść kupione przez nas monety, zależy od ilości pieniędzy, które chcemy zainwestować, oraz od tego, czy mamy w tym doświadczenie. Perspektywa zarobku na inwestycji w monety bywa różna. Oczywiście, może zdarzyć się, że zyskamy podwójną lub potrójną wartość zainwestowanej sumy, co będzie najlepszym scenariuszem, jednak miejmy na uwadze ryzyko, jakim może być nagły spadek wartości kruszcu lub zwiększenie nakładu.

Jeżeli jesteśmy nastawieni przede wszystkim na zakup monet w celu inwestycji, pamiętajmy, żeby wybrać takie egzemplarze, które w przyszłości zostaną chętnie kupione przez nowych inwestorów lub numizmatyków. Na początku lepiej wybrać kilka monet o mniejszej wartości. Pamiętajmy, aby nie kupować drogich monet z niesprawdzonych źródeł.