Ich wykorzystanie w salonach pozwala ocieplić wystrój wnętrza, zarówno dosłownie, jak i w przenośni. Z pewnością cichy trzask palącego się drewna oraz efektowne płomienie to coś, co wielu ludzi chciałoby mieć również u siebie. Taki luksus nie jest pisany wszystkim, dlatego kominki elektryczne mogą z powodzeniem zastąpić tradycyjne modele na opał.

Co to jest kominek elektryczny i jaka jest zasada jego działania?

Kominek elektryczny to urządzenie, które przypomina wyglądem zwykły kominek, z tą różnicą, że nie ma w nim drewna, popiołu, ani ognia. Jak sama nazwa wskazuje, jest to urządzenie elektryczne, a więc niezbędne jest zasilanie energią elektryczną. Nie potrzeba więc prowadzić specjalnej instalacji, budować komina i doprowadzać rur zapewniających dolot powietrza. Dzięki temu kominek elektryczny idealnie sprawdzi się w mieszkaniach i apartamentach, a także w lokalach usługowych i użyteczności publicznej.

Kominki elektryczne nie wytwarzają ognia, a jedynie stwarzają jego iluminację na szklanym panelu. Wewnątrz urządzenia znajduje się obraz płonącego drewna, który realistycznie wygląda w przypadku modeli z funkcją obrazu trójwymiarowego. Obecny rozwój technologii sprawia, że producenci wyposażają kominki elektryczne w dodatkowe opcje i podzespoły. W wielu z nich znajdują się wbudowane głośniki, które przy pomocy syntezatora imitują trzask palącego się opału. Pracę urządzenia można dostosowywać do indywidualnych wymagań przy pomocy sterowania zdalnego lub manualnego. Każdy kominek jest wyposażony w panel sterowania, a część z nich posiada funkcję łączenia bluetooth. Dzięki temu można je dostosować przy pomocy smartfona, co w obecnych czasach jest ogromnym udogodnieniem.

Ponadto niektóre z nich mają także wbudowane termowentylatory, dzięki czemu można dodatkowo ogrzewać pomieszczenie, w którym się znajdują. Montaż kominków elektrycznych nie jest skomplikowany, natomiast ich użytkowanie jest praktycznie bezobsługowe. Wystarczy, że dany model podłączy się do prądu i ustawi odpowiednie parametry. Co istotne, należy regularnie napełniać zbiornik na wodę. Kominki elektryczne działają na zasadzie pary wodnej, która jest podświetlana technologią LED, co sprawia, że można zobaczyć bardzo realistyczne płomienie w kominku. Ograniczeniem wielu urządzeń jest brak mobilności, a to ze względu na konieczność zasilania energią elektryczną.

Kominki elektryczne są nieco tańsze niż ich bio odpowiedniki, zwłaszcza jeśli wybierze się model energooszczędny. W zależności od mocy kominka można go używać do ogrzewania pomieszczeń, w którym się znajduje. Z pewnością jest to świetna alternatywa dla tradycyjnych kominków, które muszą spełniać rygorystyczne normy zawarte w Prawie Budowlanym.

Jakie są rodzaje kominków elektrycznych?

Na rynku można wyodrębnić kilka podstawowych rodzajów kominków elektrycznych, które zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością. Decydując się na jakiś model, należy uwzględnić wielkość pomieszczenia oraz sposób montażu. Do dyspozycji klientów są kominki elektryczne:

  • ścienne - wyglądem przypominają telewizor plazmowy, który mocowany jest do uchwytów ściennych,
  • wolnostojące - większość modeli jest wyposażona w obudowę, więc w ich przypadku nie ma nawet konieczności montażu, wystarczy postawić w wybranym miejscu i podłączyć do prądu,
  • narożne - zazwyczaj są one wmontowane w ścianę, poniżej połowy jej wysokości, w narożniku pomieszczenia i jest to najkorzystniejsze rozwiązanie w przypadku pomieszczeń o nieregularnych kształtach,
  • wkłady kominkowe - sam wkład do kominków elektrycznych jest również możliwy do zakupu, jednak aby mógł on estetycznie wyglądać, niezbędne jest zaprojektowanie oryginalnej obudowy, z pewnością jest to dobra opcja dla osób ceniących sobie indywidualizm,
  • wmontowane w meble - są szafki, które mają dodatkowo wmontowany kominek elektryczny

Oprócz konstrukcji, kominki elektryczne można podzielić również ze względu na funkcje, jakie oferują. 

Czy warto mieć kominek elektryczny w domu?

Główną zaletą kominków elektrycznych jest ich komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo. Przez to, że nie wytwarzają one ognia, praktycznie do zera jest zminimalizowane ryzyko pojawienia się pożaru w mieszkaniu. Ponadto nie trzeba robić do nich dodatkowej instalacji, która wymagana jest prawem budowlanym. Brak paliwa wiąże się także z tym, że są one oszczędniejsze, czystsze i nie wytwarzają dymu ani popiołu. Dodatkowo pomieszczenie, w którym znajduje się kominek elektryczny, nie musi być wyposażone w przewody wentylacyjne, co wpływa również na estetykę wnętrza i całej aranżacji. Niektóre modele wyposażone są również w dużą moc grzewczą, dzięki czemu mogą ogrzewać przestrzeń, w której się znajdują.