ad

Kiedy tak naprawdę wykonuje się to specjalistyczne badanie, jak przebiega i kiedy jest konieczne? O tym, w artykule poniżej.

Tomografia komputerowa - na czym polega?

Tomografia to nowoczesne badanie obrazowe, dzięki któremu z bardzo dużą dokładnością jesteśmy w stanie odwzorować struktury znajdujące się wewnątrz ludzkiego ciała. Tomografii nie można wykonywać bez skierowania lekarskiego. Są ku temu zdecydowane przesłanki.

W tomografii komputerowej wykorzystuje się bowiem szkodliwe promieniowanie rentgenowskie, co w praktyce oznacza, że jeśli w ciągu życia jego dawka będzie zbyt duża, to może dojść do uszkodzenia DNA w komórkach, a w konsekwencji rozwój nowotworów.

Zastosowana technologia różni to badanie od rezonansu, w którym wykorzystuje się bezpieczne fale radiowe oraz wytwarzane pole magnetyczne. Rezonansu nie można jednak wykonać u wszystkich osób.

Kiedy wykonać tomografię?

Przede wszystkim na specjalne skierowanie lekarskie. Najczęściej jest to alternatywa dla tych osób, które mają na stałe wszczepiony rozrusznik serca, pompę insulinową lub inne metalowe części w ciele. U tych pacjentów, nie można przeprowadzić rezonansu magnetycznego.

Badanie z udziałem tomografii komputerowej pozwala między innymi na wykrycie zmian nowotworowych, ustalenie położenia guzów operacyjnych, ocenę rozległości urazów po wypadku. To dlatego sprawdza się podczas konieczności szybkiego diagnozowania pacjenta. Gdy niemal natychmiast trzeba określić jego stan zdrowia.

Badanie dotyczy zazwyczaj konkretnej części ciała lub narządu - np. głowy, kręgosłupa, jamy brzusznej, klatki piersiowej, serca czy nerek.

Więcej o wskazaniach i przeciwwskazaniach do przeprowadzenia tego badania, przeczytasz tutaj: https://badania.znanylekarz.pl/blog/tomografia-komputerowa-na-czym-polega-badanie/. Dowiesz się także, jak należy się przygotować do badania.

Badanie tomografem - jak przebiega?

Badanie jest całkowicie bezbolesne. Pacjent zostaje umieszczony na stole, który wpuszczany jest do okrągłego urządzenia. Badanie trwa około 15-30 minut (czas zależy od tego, który fragment ciała jest badany), pacjent powinien w tym czasie pozostać bez ruchu. Co ważne, przez cały czas zapewnia się mu kontakt z personelem wykonującym badanie. Rozmowa odbywa się przez interkom. Nie ma żadnych przeciwwskazań co do tego, by pacjent nie mógł po badaniu prowadzić samochodu, czy też wrócić do pracy.

W niektórych przypadkach, zaleca się wykonanie tomografii komputerowej z tzw. kontrastem, który pozwala uzyskać lepszy obraz struktur. W takich przypadkach bezpośrednio po wykonaniu badania, pacjent powinien pozostać na terenie placówki przez minimum 30 minut, aby upewnić się, czy nie pojawią się oznaki alergii na substancję.

Ile kosztuje tomografia komputerowa i gdzie można ją wykonać?

Nie wiesz, czy tomografia komputerowa pomoże w diagnozie Twoich dolegliwości? Skonsultuj swoje obawy z lekarzem prowadzącym. Listę placówek, w których wykonasz to badanie, znajdziesz tu: Badania.znanylekarz.pl.

Koszt wykonania tomografii komputerowej, w zależności od obszaru ciała, który ma być poddany badaniu, wynosi od około 150 zł do nawet 1000 zł. Warto zaznaczyć, że badanie rezonansem jest droższe choć niekiedy dokładniejsze. Przy podaniu kontrastu, koszt badania zwiększa się o około 100-200 zł.