I słusznie, ponieważ nieprawidłowy układ języka przyczynia się do nieprawidłowości zgryzowych.

Czemu współpraca na polu ortodonta - logopeda jest tak ważna?

Ponieważ utrzymywanie się nieprawidłowych czynności fizjologicznych w trakcie i po leczeniu aparatem ortodontycznym może wpłynąć negatywnie na efekty leczenia. Zatem w wielu przypadkach szkoda byłoby czasu, wyrzeczeń oraz wydanych pieniędzy.

Jak logopeda może pomóc ortodoncie?

  • W przypadku wysuwania języka między zęby w trakcie artykulacji niektórych głosek. Prawdopodobny efekt braku korekty: Wychylenie siekaczy, powstanie szpary górnymi, a dolnymi siekaczami.
  • W przypadku tłoczenia języka w trakcie połykania, wysuwania go między zęby, a także w przypadku nieprawidłowej pozycji spoczynkowej języka.
  • W przypadku utrwalonego oddychania przez usta (np. dziecko oddychało przez usta, ponieważ miało przerośnięty migdał gardłowy, jednak pomimo jego usunięcia nawyk oddychania torem ustnym pozostał).

Jak ortodonta może pomóc logopedzie?

  • Konsultacje ortodontyczne w celu wykluczenia ewentualnych wad zgryzu
  • Podcięcie wędzidełka
  • Pomoc w zwalczaniu bruksizmu
  • Rotacje żuchwy, asymetria twarzy
  • Zaburzenia ze strony stawu skroniowo-żuchwowego u pacjentów dorosłych

Ile trwa terapia osób ortodontycznych?

Terapia obejmuje zazwyczaj kilka spotkań z logopedą. Trzeba mieć jednak na uwadze, że to nie wystarczy, gdyż należy nowe umiejętności utrwalać codziennie po kilkadziesiąt razy, w celu przekształcenia nieprawidłowego nawyku w nowy wzorzec.

Ile trwa zmiana nawyku?

Mówi się o trzech miesiącach systematycznej pracy i samokontroli. Spójrz, to tylko trzy (z założenia) miesiące systematycznej pracy. Jeśli zastanawiasz się, czy naprawdę jest to konieczne, skonsultuj się ze swoim ortodontą i popatrz na sprawę z perspektywy kilku lat noszenia aparatu ortodontycznego.

Blog logopedyczny i kanał YouTube

Zainteresował Cię ten temat? Dużo więcej treści znajdziesz na blogu logopedycznym https://www.logopeda-lodz.eu/, a jeżeli wolisz materiały wideo to odwiedź kanał YouTube https://www.youtube.com/naukawymowy. Pytania do logopedy można kierować przez stronę https://www.naukawymowy.pl/.