Niedźwiedzia siła

Skoda zaczerpnęła nazwę dla nowego SUV-a od niedźwiedzi kodiak, żyjących na niewielkiej wyspie u wybrzeży Alaski. Na wyspie mieszka około 14.000 osób i żyje tam około 3.500 niedźwiedzi gatunku kodiak. Przedstawiciele tego gatunku niedźwiedzi są jednymi z największych na świecie, a ich osobniki ważą około 400 kg i mierzą około 3 m. Literka Q jest charakterystyczna dla nazw zwierząt używanych przez miejscową ludność. Zupełną ciekawostką jest to, że ta urokliwa miejscowość na Alasce zmieniła 6 maja 2016 roku nazwę z Kodiak na Kodiaq i to właśnie po to, aby uświetnić ogłoszenie nazwy SUV-a. Nowy SUV ma 4,7 metra długości, 1,91 metra szerokości i przeznaczony jest dla 7 osób, a zatem jego gabaryty są bardzo imponujące. Koszt auta w podstawowej wersji ma wynieść około 100 tys. złotych, także oferta jest bardzo konkurencyjna w porównaniu z koreańskimi producentami, ale na oficjalną wersję trzeba jeszcze trochę poczekać. Do polskich salonów auto ma trafić na przełomie 2016 i 2017 roku. Wiadomo już, że wersja bazowa będzie zawierała napęd na przód, natomiast opcja 4x4 będzie dostępna za dopłatą.

Prezentacja modelu przedprodukcyjnego w Genewie

Choć Skoda Kodiaq nie jest jeszcze dostępna w sprzedaży, pojazd miał już swój debiut w marcu w salonie samochodowym w Genewie. Zaprezentowana wersja była modelem studyjnym i nosiła nazwę VisionS. Wizerunek nowej Skody jest bardzo odważny, dzięki charakterystycznym przetłoczeniom i dynamicznej sylwetce. Z przodu uwagę przykuwają lekko przymrużone światła ledowe oraz duży grill. Z tyłu występuje długa listwa ledowa, pełniąca funkcję sygnalizacji stopu. Wnętrze wersji przedpremierowej jest eleganckie i futurystyczne. Na desce rozdzielczej znajdują się trzy duże ekrany, a cała tapicerka wykonana jest w kolorze białym. Wyposażenie multimedialne jest bogate i zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników. Zaprezentowana wersja Skody VisionS jest autem hybrydowym typu plug-in, gdzie współpracować mają ze sobą trzy silniki: jeden spalinowy oraz dwa elektryczne. Moc silnika wynosi 255 KM. Producent zapewnia, że nowa Skoda nie będzie przekraczać spalania w wysokości 4l na 100 km. Samochód ma osiągać prędkość 100km/h w ciągu niecałych 8 sekund. Prędkość maksymalna to 200 km/h. W trybie elektrycznym Skoda Visions może przejechać około 50 km, a w połączeniu obu systemów - 1.000 km. Samochód zbudowany jest na takiej samej platformie, co volkswagen tiguan.

Oficjalny model Skody Kodiaq zapewne będzie delikatnie odbiegał od prezentowanej wersji Skody Visions, jednak jest to zwiastun nowej linii stylistycznej całej marki. Jeżeli wersja przeznaczona do sprzedaży będzie bardzo zbliżona do prezentowanej, to na pewno zyska ogromną popularność i śmiało będzie mogła konkurować nawet z audi. Więcej informacji o Skodzie Kodiaq można znaleźć tutaj: http://www.skoda-auto.pl/modele/kodiaq/skoda-kodiaq/.