Podobnie jak drewniane meble w ogrodzie, dla niektórych stanowiące jedyny wybór podczas urządzania ogrodu. By jednak drewniane elementy w ogrodzie cieszyły oko przez wiele lat, pamiętaj o ich konserwacji. Jak zadbać o drewno w ogrodzie by nie straciło swego blasku?

Przede wszystkim impregnat

Dlaczego należy impregnować drewno? Impregnowanie jest określane najważniejszym etapem konserwacji drewna. Za sprawą środka impregnującego materiał w mniejszym stopniu będzie podatny na naturalne procesy zachodzące wewnątrz drewna. Drewno jest w wysokim stopniu wystawione na wiele czynników destrukcyjnych, czyli między innymi wpływ warunków atmosferycznych: deszczu, śniegu, mrozu, a także promieni UV. Ponadto, elementy drewniane w ogrodzie mogą być narażone na pleśń, grzyby oraz bakterie, mchy i porosty oraz owady niszczące ten materiał. Pamiętaj, że najważniejsze jest, by drewno w ogrodzie zabezpieczyć przed wilgocią. Mokre drewno zaczyna pęcznieć, a po wyschnięciu się kurczy. To sprawia, że deski mogą pękać, a wewnątrz materiału będzie rozwijać się pleśń oraz grzyby. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rodzajach drewna i konserwacji w kontekście drewnianego ogrodzenia, spójrz na stronę: https://www.dekoratorium.pl/pl/jaka-farba-do-drewna-zaimpregnowac-ogrodzenie.

Zabezpieczanie drewna w ogrodzie – środek ochronny

Wiesz już, że warunkiem trwałości i dobrej prezentacji drewna jest jego zaimpregnowanie. Na rynku dostępnych jest wiele środków ochronnych. Pytanie brzmi – jaka farba do drewna? Podejmując decyzję musisz wziąć pod uwagę gatunek drewna, ale i własne preferencje odnośnie wyglądu drewnianych desek. Jednym z produktów chroniących ten materiał jest lakierobejca. To produkt, który składa się z lakieru oraz pigmentu i oprócz zabezpieczania drewna nadaje mu także delikatny kolor. Równocześnie podkreśla fakturę materiału i nie ukrywa słojów. Lakierobejca tworzy trwałą powłokę odporną na ścieranie i chroni przed wpływem szkodliwych warunków atmosferycznych. Odmianą lakierobejcy jest jej żelowy odpowiednik. Ma podobne właściwości, ale żelowa konsystencja będzie nadawała się do użycia na pionowych elementach. Nie będzie spływać oraz kapać.

Inne produkty chroniące drewno

A co jeśli nie lakierobejca? Alternatywą jest olej do drewna, który głęboko wnika w materiał, odżywia je i wzmacnia. Pozostawia lekki odcień, który wybierzesz spośród wielu dostępnych odcieni, ale nie zapewnia pełnego krycia. Pozwoli tylko podkreślić naturalne piękno drewna. Wreszcie – można wybrać także farbę do drewna. W odróżnieniu od poprzednich środków zapewni ona nie tylko ochronę, ale i pełne krycie. Jeśli więc marzy Ci się śnieżnobiałe ogrodzenie niczym z obrazka, wybierz farbę do drewna. Dowiedz się też więcej o nakładaniu środka ochronnego do drewna: https://www.dekoratorium.pl/pl/jak-zabezpieczyc-drewno-w-ogrodzie.