Ustawodawca narzuca konkretne zmiany w prawie, które jasno klasyfikują poszczególne kategorie kotłów centralnego ogrzewania. My postanowiliśmy omówić problem smogu i walki z nim na przykładzie najbardziej ekologicznych w tej chwili kotłów 5 klasy.

Wszyscy mówią o smogu – jak kotły grzewcze 5 klasy mają pomóc walczyć z tym problemem?

Smog to zjawisko, które możemy zaobserwować jako unoszącą się wokół warstwę oparów. W praktyce jest to mgła połączona z pyłami i związkami chemicznymi, które stanowią w większości produkty spalania paliw. Wiele z tych substancji ma charakter alergenów. Jak uciążliwe jest życie w miastach dotkniętych smogiem, wiedzą między innymi mieszkańcy Belgradu, Kalkuty, Pragi, ale także Krakowa i Wrocławia. Kotły 5 klasy są urządzeniami, które, jak podaje ustawodawca, bardzo ograniczają emisję spalin i przyczyniają się do zmniejszenia intensywności zjawiska smogu.

Producent kotłów z Pleszewa opisał nam piece 5 klasy (więcej tutaj www.kotly-bialek.pl) jako urządzenia grzewcze najnowszej generacji. Technologia ta w swoim zamyśle ma w możliwie najbardziej efektywny sposób spalać paliwa. Dzięki temu redukuje się liczba powstających pyłów i nie dostają się one do atmosfery, tak jak w przypadku nieklasowych kotłów zasypowych, jakie wciąż w potężnej przewadze ogrzewają polskie domostwa. Kocioł 5 klasy ma redukować do określonych w normie wartości trzy parametry: tlenek węgla, pyły oraz substancje smoliste. Czynniki te mierzone są jako mg w metrze sześciennym przy stężeniu tlenu 10%.

 

Fot. Kotły 5 klasy / generacji od producent Kotly-Bialek.pl

Kotły 5 klasy, oprócz tego, że są to urządzenia zaawansowane technologicznie, mają też praktycznie zautomatyzowane działanie. Pleszewski producent kotłów za przykład podaje jeden z produktów w swojej ofercie – kocioł 5 klasy z podajnikiem. W urządzeniu tym paliwo dozowane jest w sposób automatyczny, a parametry spalania podlegają ciągłej analizie. Kotły 5 klasy nowej generacji posiadają również wentylator, który dozuje dodatkowo powietrze, odgrywające kluczową rolę w procesach spalania. Jakość pracy tych urządzeń jest praktycznie nieporównywalna do kotłów zasypowych.

Kotły 5 klasy – w jakościowym urządzeniu pamiętajmy o jakościowym paliwie

Mowa tutaj o ekogroszku, który podbija polski rynek paliw. Kotły 5 klasy posiadają często w swej budowie zbiornik na paliwo, którym jest zwykle właśnie ekogroszek. Dlaczego? Otóż ziarna tego typu opału są regularnych kształtów i wielkości, dodatkowo są one oczyszczone z pyłów, które pozwalają na czystsze spalanie. Drobne, regularne drobinki ekogroszku nie zatykają kotła i mogą być swobodnie przesuwane doń przez automatyczny podajnik. Jest to paliwo wysokowydajne i ekologiczne – warto jest więc poszukiwać na rynku kotłów 5 klasy na ekogroszek.