W codziennym funkcjonowaniu ogromne znaczenie ma prawidłowe żywienie psa, które jest w stanie zapewnić mu zdrowie, witalność, siłę i dobre samopoczucie. Karmienie szczeniąt różni się od karmienia dorosłych psów. Jaka karma dla szczeniaka będzie odpowiednia? Jakie porcje mu serwować?

Ile karmy dla szczeniaka? Zapotrzebowanie energetyczne

Szczenię rodzi się głuche i ślepe. W pierwszych dniach jest w pełni zależne od matki. Przez około 4 tygodnie karmione jest wyłącznie jej mlekiem, dopiero po tym okresie można zacząć stopniowo wprowadzać stały pokarm do jego diety. W wieku 6-7 tygodni następuje całkowite odsadzenie. Od tego momentu jedynym źródłem pożywienia staje się pokarm stały. Ile karmy dla szczeniaka? Jakie jest jego zapotrzebowanie na energię? Różne, w zależności od wielkości (rasy) i dokładnego wieku:

  • nowonarodzone szczenięta – 25 kcal/ 100 g masy ciała,
  • do 50% masy ciała dorosłego psa – 210 kcal/ kg masy metabolicznej (masa metaboliczna to masa ciała w kilogramach podniesiona do potęgi 0,75),
  • 50 do 80% masy ciała dorosłego psa 175 kcal/ kg masy metabolicznej,
  • 80 do 100% masy ciała dorosłego spa 140 kcal/ kg masy metabolicznej.

Żywienie szczeniąt powinno opierać się na pełnoporcjowym i odpowiednio strawnym pokarmie. Powinien w 100 gramach suchej masy zawierać co najmniej:

  • 25 gramów białka w przypadku szczeniąt do 14. tygodnia życia oraz 20 gramów w przypadku szczeniąt powyżej 14. tygodnia życia, 
  •  8,5 gramów tłuszczu.

Dokładne zapotrzebowanie psa zależy od jego stanu zdrowia, aktywności fizycznej, rasy i wielkości. Szczenięta mają wyższe zapotrzebowanie na większość substancji odżywczych, niż psy dorosłe. Dotyczy to w szczególności wapnia i fosforu, ale także witaminy E. Karma dla szczeniaka powinna zawierać odpowiednie ilości tych składników pokarmowych. Ogólne zapotrzebowanie na witaminy A, D i witaminy z grupy B jest niższe u szczeniąt niż u psów dorosłych. 

Karmienie szczeniaka - jakie porcje?

Aby ustalić, ile karmy dla szczeniaka jest optymalną dla niego porcją, warto posłużyć się tabelami żywienia, które znajdują się na etykietach pokarmów pełnoporcjowych. Uwzględniają one zarówno dokładny wiek zwierzęcia, jak i docelową dla danej rasy masę ciała. Karmienie szczeniaka powinno odbywać się:

  • 4-5 razy dziennie od 6. do 8. tygodnia życia, 
  • 3-4 razy dziennie między 8. tygodniem a 6. miesiącem życia, 
  • 2-3 razy dziennie powyżej 6. miesiąca życia.

Jak karmić szczeniaka? Należy nasypać lub nałożyć pokarm do miski i podać zwierzęciu. Po 30 minutach naczynie powinno zostać zabrane, oczyszczone z resztek i przygotowane do ponownego użycia. Ważne jest, by szczenię nie miało stałego dostępu do pokarmu. Posiłki należy podawać o stałych porach. Jeżeli nie jesteśmy pewni, ile pokarmu powinien dostać szczeniak, możemy skorzystać z porady lekarza weterynarii.

Czego unikać w żywieniu szczeniąt?

Na prawidłowe żywienie wpływa nie tylko to, ile karmy dla szczeniaka potrzeba czy ile posiłków powinien dostać w ciągu dnia. lstotne są także szkodliwe produkty, których należy unikać. Podstawą diety powinien być pełnoporcjowy pokarm, nie należy zwierzęciu podawać resztek ze stołu czy surowego mięsa. Pies nie powinien dostawać żadnego ,,ludzkiego’’ jedzenia. Niektóre produkty – takie jak czekolada, rodzynki czy cebula – są dla niego toksyczne i mogą prowadzić do niebezpiecznych objawów, a nawet do śmierci. Jeśli chcemy w jakiś sposób nagrodzić zwierzę czy po prostu urozmaicić jego dietę, powinniśmy zakupić specjalne przekąski dla szczeniąt. Ważne jest jednak, by odjąć ich kaloryczność od posiłków głównych oraz dopilnować, aby przysmaki pokrywały nie więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania na energię pokarmową zwierzęcia. Pies nie powinien dostawać niczego poza odpowiednim pokarmem i smakołykami. Jeśli nie jesteśmy pewni, jaką karmę wybrać dla szczeniaka, powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii.