Jednak, żeby mieć dostęp do tego źródła zasilania, trzeba wcześniej zainwestować. I to niemało. Dlatego postanowiliśmy policzyć, czy zakup paneli słonecznych jest opłacalny.

O pomoc i wyjaśnienie wszystkich zawiłości poprosiliśmy Pana Łukasza Siemińskiego, Prezesa spółki Sunvival Energy należącej do grupy Sunrise Energy. Firmy zajmującej się rozwiązaniami fotowoltaicznymi i cieszącej się autentycznym uznaniem oraz sympatią klientów.

Z naszych kalkulacji wynika - mówi Pan Łukasz - że coroczne oszczędności wynikające z posiadania instalacji fotowoltaicznej wynoszą co najmniej 15% kwoty zainwestowanej w panele. To spore, kumulujące się co roku sumy, które pozwalają zgromadzić naprawdę pokaźne fundusze.

Policzmy więc:

  • Na potrzeby obliczeń przyjęliśmy, że rachunki za prąd wynoszą około 190 złotych.
  • W regionie, w ciągu roku jest dobre średnie nasłonecznienie, więc fotowoltaika w Łódzkiem jest bardzo opłacalna. Instalacja fotowoltaiczna, która byłaby w stanie wygenerować ilość prądu odpowiadającą rachunkom w tej wysokości, powinna mieć około 3,35 kW mocy.

Instalacja tej mocy kosztuje w firmie Sunvival 16,7 tysiąca złotych. To niemała kwota, choć ciągle jedna z najlepszych ofert na rynku.

  • Jeśli nie mamy zapasów gotówki, inwestycję można opłacić z preferencyjnego kredytu fotowoltaicznego, którego rata w tym przypadku będzie wynosić 185 złotych, czyli mniej niż rachunek za prąd.

Pamiętajmy też, że chociaż zakończył się już nabór wniosków do tegorocznego programu Mój Prąd, ciągle możemy skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i odliczyć od dochodu do 53 tysięcy złotych. A jeśli ktoś płaci podatek w pierwszym progu podatkowym, to po zakupie instalacji fotowoltaicznej, o której piszemy, otrzyma z powrotem 2 840 złotych. Kwotę tę można wykorzystać, na przykład, do spłacenia 15 rat kredytu.

Liczmy dalej:

  • Instalacja fotowoltaiczna zwraca się po około 6 latach, po których generuje praktycznie darmowy prąd. To, że prąd nie jest całkowicie darmowy wynika z opłat stałych doliczanych do każdego rachunku. Opłaty te wynoszą kilkanaście złotych. Niektóre z nich są zależne od ilości zużytego prądu, a inne nie. W przypadku rachunku 190 i paneli na dachu, zapłacimy rachunki w wysokości około 12 złotych.

Panele fotowoltaiczne i rachunki? Jak to działa?

Obecne rozwiązania prawne pozwalają właścicielom niewielkich instalacji fotowoltaicznych oddawać do sieci nadwyżki niezużytej energii elektrycznej generowanej w czasie dużego nasłonecznienia. Z nadwyżek tych można skorzystać w chwili, kiedy panele fotowoltaiczne nie pracują, na przykład nocą. Zakład energetyczny oddaje wtedy 0,8 kWh za każdą 1 kWh wyprodukowaną wcześniej przez instalację. I właśnie dlatego dostajemy tak niskie rachunki.

Rozliczenie odbywa się w cyklu rocznym, dlatego należy tak dobrać moc instalacji, żeby całkowicie pokrywała potrzeby energetyczne domu. Z drugiej jednak strony, rozwiązanie to pozwala nie martwić się, że "prądu zabraknie".

Wróćmy jednak do obliczeń:

  • Ze względu na opłaty stałe, rachunki będą mniejsze o około 94% (a nie równe zeru). Oznacza to, że po spłaceniu kredytu, instalacja fotowoltaiczna pozwoli co roku zaoszczędzić: 190 złotych x 12 miesięcy x 94% = 2 143 złote rocznie.
  • A to znaczy, że w ciągu 10 lat zaoszczędzimy co najmniej 21 430 złotych, w ciągu 20 lat: 42 860 złotych, a w ciągu trzydziestu ponad: 64 290 złotych.
  • Oznacza to także, że inwestując: 16,7 tysiąca złotych - 2 840 złotych z ulgi termomodernizacyjnej, czyli 13 860 złotych, otrzymamy co roku 15,6% zwrotu z inwestycji przez kolejne 25-30 lat, bo mniej więcej tyle pracują dobrej jakości panele słoneczne.

Przyznajemy, że jesteśmy pod wrażeniem bo to więcej, niż jakakolwiek lokata bankowa.

Pamiętajmy też o nieustannym wzroście cen energii elektrycznej - dodaje Pan Łukasz - od stycznia tego roku zapowiadane są podwyżki łącznie o około 10%. Dlatego potencjalny zysk z instalacji fotowoltaicznej także będzie wyższy. To chyba pierwszy w historii przypadek, kiedy podwyżki cen prądu mogą wywołać uśmiech na twarzy.

I kontynuuje: oczywiście można też poczekać na kolejną edycję programu Mój Prąd, jednak informacje dotyczące samego programu są dosyć mgliste. Może więc okazać się, że oszczędności na rachunkach za prąd w okresie zimy, kiedy wszyscy zużywamy znacznie więcej energii, będą wyższe niż ewentualna dotacja.

Zapraszamy do kontaktu. - kończy Pan Łukasz - W obecnej sytuacji zdecydowaliśmy się na bezpieczne i wygodne kontakty zdalne przez telefon, Internet i e-mail. Nasi pracownicy wszystko cierpliwie Państwu wytłumaczą, odpowiedzą na wszelkie pytania, dadzą czas do namysłu i pomogą załatwić formalności. Także kredyt, jeśli okaże się, że jest potrzebny. A jeśli macie Państwo ochotę zobaczyć, jak wygląda montaż instalacji fotowoltaicznej, zapraszam do obejrzenia filmu z budowy naszej instalacji fotowoltaicznej.

Sunvival Energy należy do Grupy Sunrise Energy zajmującej się systemami fotowoltaicznymi dla klientów indywidualnych, biznesowych i instytucjonalnych.

Firma oferuje w pełni zdalny, wygodny i bezpieczny dla klientów, proces doboru mocy instalacji, załatwiania formalności, finansowania i pomocy w załatwieniu kredytu. Można skontaktować się z nią za pomocą formularza na stronie internetowej www.sunvival.pl, pod numerem telefonu: 22 113 45 44 i 42 205 98 08 lub przez e-mail: kontakt@sunvival.pl.