Poza zapewnieniem godnego bytu powinna zatem sprawiać satysfakcję i umożliwiać spełnianie się na polu zawodowym. Znalezienie idealnego miejsca pracy – na które akurat jest wakat – to jedynie połowa sukcesu. Trzeba zaprezentować się z jak najlepszej strony, by dostać szansę. Dla pracodawcy pierwszym nośnikiem informacji na temat pracownika jest curriculum vitae. W poniższym artykule podpowiadamy zatem, jak stworzyć CV, które zapewni wymarzoną pracę.

 

1. Jak znaleźć wymarzoną pracę?

2. Dobre CV – czyli jakie?

3. Jak stworzyć CV, które cię wyróżni



Jak znaleźć wymarzoną pracę?

W dzisiejszych czasach rynek pracy jest niezwykle dynamiczny. Poszukując zatrudnienia, koniecznie trzeba zatem śledzić pojawiające się ogłoszenia. Warto także badać rynek pod kątem konkretnych firm i pracodawców, a jeśli jakieś miejsca szczególnie przypadną ci do gustu, to po prostu aplikować o pracę. Bywa, że firmy nie ogłaszają naboru, ale przy najbliższej rekrutacji wezmą nadesłane przez ciebie zgłoszenie pod uwagę. Wskazówka: lepiej aplikować o pracę na początku lub w środku tygodnia. W weekend dział rekrutacji zwykle ma wolne, a twój e-mail może się zawieruszyć, trafić do spamu, lub zwyczajnie utonąć w setkach innych. Najistotniejszym elementem jest jednak skonstruowanie dobrego CV, które przekona rekrutera o tym, że warto cię zatrudnić. Napisanie CV tylko z pozoru wydaje się łatwe. Warto się jednak przyłożyć do stworzenia dokumentu, gdyż to dzięki niemu dostaniesz zaproszenie na rozmowę. W stworzeniu dobrego CV może pomóc CV-maker.pl.



Dobre CV – czyli jakie?

CV to dokument, który zawiera skondensowane informacje na temat twojego wykształcenia, umiejętności oraz dotychczasowej ścieżki zawodowej. Dane te powinny być jednak przystępnie i czytelnie podane, aby rekruter nie poczuł się skonfudowany natłokiem niepotrzebnych szczegółów i nie cisnął twojego CV do kosza. Dokument powinien być dobrze zaprojektowany, z zachowaniem odpowiednich proporcji.

Może wydaje się to niepraktyczne, ale warto przygotowywać CV za każdym razem, gdy aplikujesz do nowej firmy. Pod imieniem i nazwiskiem umieść wówczas nazwę stanowiska, które cię interesuje. Takie indywidualne podejście jest mile widziane i daje rekruterowi do zrozumienia, że zależy ci właśnie na tej pracy.

Najważniejsze informacje wytłuść, tak by wzrok czytającej CV osoby automatycznie powędrował w pożądanym kierunku. Daje to pewność, że nie zostaną pominięte treści, zawierające wykaz najważniejszych osiągnięć i umiejętności, które oferujesz pracodawcy.



Jak stworzyć CV, które cię wyróżni?

Kiedy wysyłasz CV do pracodawcy, to twoim głównym celem jest właśnie wyróżnienie się spośród setek a może nawet tysięcy innych aplikujących. CV to tylko dokument i wydaje się, że nie ma tu żadnego pola do popisu. Nie zdajesz sobie jednak sprawy z tego, ile takich dokumentów trafiło do kosza, nie będąc nawet w całości przeczytanymi. Rekruterzy zajmują się na co dzień czytaniem CV i uwierz – wyróżniające się w jakikolwiek sposób CV z pewnością przykuje ich wzrok, a to już milowy krok do sukcesu. To dlatego w procesie tworzenia dokumentu warto wesprzeć się profesjonalnymi programami, takimi jak CV-maker.

O tym należy pamiętać:

  • czytelna i przejrzysta konstrukcja,

  • stosowanie wytłuszczeń, odstępów, koloru,

  • najważniejsze informacje na górze i po lewej stronie,

  • opis konkretnego stanowiska pod imieniem i nazwiskiem,

  • stosowanie wypunktowań.


Na początku warto zawrzeć krótkie i treściwe podsumowanie twojego doświadczenia zawodowego – swego rodzaju CV w pigułce (wymień największe osiągnięcia i cenne umiejętności).