Tracisz wiele czasu zanim wśród setek kartek znajdziesz odpowiednie dokumenty? Najwyższy czas coś z tym zrobić! Warunki jakie panują w miejscu pracy w dużym stopniu wpływają na Twoją efektywność. Porządek na biurku jest więc konieczny. Sprawdź jak go zaprowadzić.

  1. Okiełznaj wszechobecne drobiazgi

W jednym miejscu leży kilka spinaczy, w innym garść pinezek, dziurkacz nieustannie zmienia swoją lokalizację, a w szufladzie panuje chaos? Zapewne wielu osobom ten opis wydaje się znajomy. Uporządkowanie drobiazgów bywa bardzo kłopotliwe, ale istnieją sprawdzone metody, dzięki którym szybko uporasz się z tym problemem. Wystarczy zgromadzić odpowiednie akcesoria. Kup plastikowy pojemnik z małymi przegródkami i umieść w nich pinezki, spinacze, wkłady do wiecznego pióra i inne niewielkie przedmioty. Do przechowywania tego typu rzeczy nadają się także małe słoiczki i woreczki strunowe. Te ostatnie są tanie, zajmują mało miejsca i od razu widać co znajduje się w środku. Jest to więc bardzo praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie.

  1. Zacznij od wyrzucania

Drobiazgi to jedno, ale co zrobić ze stertami papierów, które już od dawna piętrzą się na biurku? Tutaj cudowne metody nie istnieją, trzeba po prostu przeprowadzić dokładną selekcję. Przejrzyj więc wszystkie papiery i pozbądź się starych instrukcji, gwarancji, a także wszelkiego rodzaju niepotrzebnych dokumentów. Pozostałe pogrupuj tematycznie. Oddziel od siebie rachunki, dokumentację medyczną, umowy, materiały do szkoły, gwarancje itd. Każdą grupę tematyczną należy umieścić w oddzielnej teczce lub w oddzielnym segregatorze. Jeszcze lepszym wyjściem będzie wykorzystanie pudełek archiwizacyjnych. Takie pudełka nadają się do przechowywania teczek, dokumentów, folderów, ulotek czy prac plastycznych. Są więc uniwersalne, a ponadto lekkie i wygodne w użyciu. Zawierają przestrzeń na podpis w widocznym miejscu oraz otwór ułatwiający ich otwieranie i zamykanie. Co istotne, można składować je co najmniej na trzy sposoby: w pozycji pionowej, poziomej lub w specjalnym kartonie archiwizacyjnym. Dzięki pudełkom do archiwizacji porządek zapanuje nie tylko na twoim biurku, lecz także w szafkach i na pólkach, gdzie gromadzisz wszystkie dokumenty. Pudełka i kartony archiwizacyjne możesz zamówić na stronie: www.kartony24.eu.

  1. Wyznacz na biurku strefę przejściową

Kiedy już uporządkujesz kartki leżące na biurku, niestety najprawdopodobniej niebawem ich miejsce zajmą kolejne. Segregacja powinna odbywać się systematycznie, ale nie zawsze mamy czas, by zająć się dokumentami i natychmiast włożyć je do odpowiedniej teczki czy do właściwego pudełka. Postaw więc na biurku pojemnik, do którego wrzucisz wszystkie nowe dokumenty, listy i wszelkiego rodzaju papiery, by móc zająć się nimi w odpowiednim czasie i uniknąć składowania kartek na blacie.

  1. Uporządkuj kable

Plączące się kable to zmora wszystkich użytkowników sprzętów elektronicznych. Komputer, drukarka, skaner, myszka, klawiatura, słuchawki… a wokół wiele metrów kabli, które utrudniają korzystanie z biurka. Ten problem można łatwo rozwiązać za pomocą specjalnych organizerów. Na rynku znajdziemy wiele akcesoriów: rzepy do łączenia przewodów, spirale do maskowania czy też specjalne uchwyty do przytrzymywania kabli. Takie akcesoria kosztują niewiele, za to efekty będą widoczne już na pierwszy rzut oka.

  1. Korzystaj z przyborników i tablic korkowych

Niektóre artykuły piśmiennicze powinniśmy mieć zawsze pod ręką, więc zamiast za każdym razem wkładać je do szuflady, lepiej wykorzystać przyborniki. Z kolei nad biurkiem warto zawiesić tablicę korkową, na której znajdą się wszystkie ważne adresy, numery telefonów i karteczki z przypomnieniem o naszych zadaniach. Dzięki temu żadna informacja nie umknie nam w natłoku obowiązków.

Utrzymywanie porządku na biurku to spore wyzwanie. W tym przypadku nie obejdzie się bez odpowiednich akcesoriów, które ułatwią nam segregację dokumentów i przechowywanie różnego rodzaju artykułów biurowych. Gdy zadbamy o ich zakup i nauczymy się systematyczności, nasze biurko zyska zupełnie nowy wygląd, a my będziemy mogli pracować efektywniej.

biurko