gabinet

Coraz więcej osób korzysta z pomocy fizjoterapeuty. Kiedy warto wybrać się do gabinetu fizjoterapeutycznego? Jak wybrać najlepszego specjalistę z zakresu fizjoterapii? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

Fizjoterapia - nauka o metodach leczenia środkami naturalnymi 

Zanim przejdziemy do wyboru odpowiedniego fizjoterapeuty, warto dowiedzieć się, czym właściwie jest fizjoterapia. Jest to jeden z działów medycyny klinicznej, który do leczenia wykorzystuje środki naturalne oparte na różnych formach energii (bodźce termiczne, świetlne, elektryczne, fizyczne, mechaniczne). Celem fizjoterapii jest zapobieganie postępom choroby i usuwanie objawów chorobowych.

Rodzaje fizjoterapii

Fizjoterapeuci korzystają w swojej pracy z różnych metod leczenia. Poszczególne typy fizjoterapii różnią się między sobą bodźcami, które działają na organizm. Wśród rodzajów fizjoterapii możemy wyróżnić między innymi:

  • Kinezyterapię – czyli leczenie ruchem. W leczeniu tą metodą wykorzystuje się przede wszystkim ćwiczenia ruchowe. Kinezyterapia przywraca sprawność fizyczną i ruchomość w stawach, pomaga niwelować dolegliwości bólowe, a także korygować wady postawy.

  • Fizykoterapię – to dziedzina fizjoterapii, która do leczenia wykorzystuje działanie różnych czynników fizycznych. Do zabiegów fizykoterapeutycznych zaliczamy m.in. światłolecznictwo (leczenie z wykorzystaniem naturalnych lub sztucznych źródeł światła), hydroterapię (leczenie wykorzystujące terapeutyczne działanie wody), elektroterapię (leczenie z zastosowaniem prądów o różnej częstotliwości) i magnetoterapię (która wykorzystuje lecznicze właściwości pola magnetycznego).

  • Masaż leczniczy – do celów masażu leczniczego możemy zaliczyć przede wszystkim przywrócenie sprawności fizycznej po urazach i kontuzjach, poprawę ukrwienia i uelastycznienie tkanek, a także eliminację bólu. Masaż terapeutyczny może być wykonany za pomocą rąk masażysty lub różnego rodzaju narzędzi (stemple ziołowe, bańki chińskie itd.).

Fizjoterapia a rehabilitacja

Będąc w temacie fizjoterapii, warto wyjaśnić, jaka jest różnica między fizjoterapią a rehabilitacją. Rehabilitację można dosłownie określić jako przywracanie sprawności. Fizjoterapia jest natomiast częścią składową rehabilitacji. Wśród działów rehabilitacji wyróżnia się:

  • Rehabilitację medyczną - przywracanie osób niepełnosprawnych do normalnego życia społecznego lub stwarzanie im warunków do normalnego funkcjonowania.

  • Rehabilitację zawodową - przygotowanie osób niepełnosprawnych do pracy zawodowej (obejmuje poradnictwo zawodowe, zmianę kwalifikacji, ocenę zdolności psychofizycznych i wybór miejsca zatrudnienia).

  • Rehabilitację społeczną - czyli integrację osób niepełnosprawnych w społeczeństwie (obejmuje ona m.in. kształtowanie umiejętności właściwego zachowania się w rodzinie, grupie rówieśniczej oraz zawodowej, a także łagodzenie barier społecznych i ekonomicznych).

Kiedy warto udać się do fizjoterapeuty?

Zastanawiasz się, czy wizyta w gabinecie fizjoterapii to odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie? Do fizjoterapeuty warto udać się w przypadku, gdy:

  • Zmagasz się z bólami pleców, zapaleniem stawów, dolegliwościami związanymi z urazami kręgosłupa szyjnego oraz urazami sportowymi;

  • Cierpisz na schorzenia neurologiczne (choroba Parkinsona, udar, stwardnienie rozsiane);

  • Borykasz się z chorobami układu sercowo-naczyniowego;

  • Masz problemy z układem oddechowym (przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma).

Co warto wiedzieć o zawodzie fizjoterapeuty?

Praca fizjoterapeuty wymaga zarówno odpowiedniej wiedzy teoretycznej, jak i umiejętności wykonywania zabiegów z zakresu fizjoterapii. Zanim wybierzemy się do fizjoterapeuty, warto zwrócić uwagę na wykształcenie danego specjalisty. Kiedyś aby zostać fizjoterapeutą, wystarczało wykształcenie średnie i ukończenie szkoły na kierunku technik fizjoterapii. Aktualnie zawód fizjoterapeuty może wykonywać osoba, która ukończyła pięcioletnie studia jednolite magisterskie w zakresie fizjoterapii (dotyczy osób, które rozpoczęły naukę po 1 października 2017). Fizjoterapeuta ma wiele możliwości pracy - może podjąć zatrudnienie w gabinecie fizjoterapii, przychodni rehabilitacyjnej, szpitalu, sanatorium, gabinecie odnowy biologicznej czy ośrodku rekreacji sportowej.

Jak wybrać dobrego fizjoterapeutę?

Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego fizjoterapeuty, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat danego specjalisty. Na jakie kwestie trzeba zwrócić uwagę?

  • Wykształcenie fizjoterapeuty - warto przede wszystkim sprawdzić, jakie studia, kursy i szkolenia ukończył wybrany specjalista.

  • Doświadczenie specjalisty - dobrze jest sprawdzić, jakie doświadczenie w pracy z pacjentami ma wybrany fizjoterapeuta.

  • Dobry kontakt z pacjentem - to jedna z najważniejszych cech dobrego specjalisty. Fizjoterapeuta powinien być cierpliwy, zaangażowany w swoją pracę i indywidualnie podchodzić do każdego pacjenta. Jeśli szukasz profesjonalnego fizjoterapeuty, odwiedź Krakowskie Centrum Osteopatii i Fizjoterapii Osteohelp - https://osteohelp.pl/fizjoterapia/.

  • Opinie pacjentów - zanim zdecydujesz się na wizytę u danego fizjoterapeuty, zapoznaj się z opiniami pacjentów na jego temat.