Huk wystrzału może ciężko uszkodzić słuch. Doświadczeni bywalcy strzelnicy wiedzą więc o tym, jak ważne są ochronniki słuchu (potocznie określane jako słuchawki strzeleckie). Sprzęt ten może być jednak wykorzystywany wszędzie tam, gdzie silne natężenie dźwięku powoduje dyskomfort i zagraża ludzkiemu zdrowiu. Ochronniki Sordin bywają wykorzystywane np. jako wyposażenie stanowiska pracy. Dlaczego cieszą się taką popularnością? Co sprawia, że słuchawki Sordin są konkurencyjne?  

Dobre ochronniki słuchu. Jakie powinny być?

Jakie powinny być ochronniki słuchu? Przy wyborze takiego sprzętu najważniejszym parametrem jest wartość tłumienia. Chodzi o to, żeby wartość dźwięku pod ochronnikiem była niższa od dopuszczalnej. W przypadku dnia pracy trwającego 8 godzin stała ekspozycja na hałas nie może być wyższa niż 80 dB. Poziom dźwięku powinien zostać zmniejszony dzięki ochronnikom do 75-80 dB. Większe ograniczenie może się wiązać z wyizolowaniem danej osoby. Jest to ważne nie tylko w pracy, ale i na strzelnicy, gdzie konieczne jest przecież słyszenie sygnałów alarmowych.

Ochronniki słuchu można klasyfikować jako: 

  • wkładki przeciwhałasowe - zatyczki lub stopery z miękkiego tworzywa umieszczane w kanale usznym; są przeznaczone dla osób, które rzadko mają kontakt z dużym natężeniem hałasu

  • nauszniki przeciwhałasowe - składają się z dwóch czasz zakrywających całą małżowinę, które połączone są pałąkiem

Alternatywnym sposobem podziału ochronników jest wyodrębnienie:

  • ochronników pasywnych - tradycyjne ochronniki, które tłumią hałas dzięki dociskowi do ucha gęstych pianek i gąbek

  • ochronników aktywnych - zaawansowane technologicznie urządzenia, które tłumią hałas, jednocześnie umożliwiając swobodną rozmowę z drugą osobą; są bardzo cenione przez osoby zajmujące się strzelectwem  

Słuchawki Sordin - idealne na strzelnicę

Strzeleckie słuchawki Sordin to nowoczesne urządzenia, które cenione są przez strzelców, żołnierzy, policjantów i osoby stawiające na doskonałą jakość. Największe zalety tego sprzętu to:

  • najwyższy poziom ochrony słuchu strzelca

  • długi czas pracy na baterii (nawet do 600 godz.)

  • duży zakres regulacji wzmocnienia lub wyciszenia dźwięków otoczenia

  • niska waga (330 g w przypadku modelu Supreme Pro-X)

  • łatwość czyszczenia

  • łatwość dopasowania do rozmiaru głowy

Ochronniki Sordin: co jeszcze musisz o nich wiedzieć?

Czym jeszcze wyróżniają się ochronniki Sordin? Kupując je, otrzymujemy gwarancję trwającą w niektórych przypadkach nawet przez 5 lat. W modelu Supreme Pro-X zastosowano też specjalne zabezpieczenia przeciwko zgubnemu wpływowi wilgoci. Sprzęt zachowuje pełną sprawność nawet w skrajnych temperaturach - od -20 do 50°C. Do ochronników Sordin można dobrać także dodatkowe akcesoria - choćby zestaw higieniczny.