Specjalista pomaga dziecku w zrozumieniu jego emocji oraz wspiera rodziców w odnalezieniu rozwiązania korzystnego zarówno dla nich, jak i pociechy. Jak jednak wybrać dobrego specjalistę w tym zakresie?

Psycholog dziecięcy – czym kierować się podczas wyboru?

Wybór psychologa dziecięcego nie jest łatwy. Rodzice kierujący się dobrem dziecka chcą mieć pewność, że osoba ta jest w pełni kompetentna i potrafi prowadzić spotkania w sposób dostosowany do wieku pacjenta. Co więcej, pierwsza wizyta u nietrafionego psychologa może spowodować zniechęcenie dziecka do jakiegokolwiek kontaktu z tego typu specjalistami w przyszłości.

Bardzo istotne jest więc, aby zwrócić się o pomoc do odpowiedniej osoby. Oczywiście, należy zwrócić uwagę na wykształcenie specjalisty. Powinien on być absolwentem kierunku psychologicznego. Ponadto dobrze, jeśli psycholog ukończył specjalizację z zakresu psychologii dziecięcej oraz przeszedł dodatkowe kursy z zakresu psychoterapii dzieci i młodzieży.

Odpowiedni psycholog dziecięcy powinien mieć również doświadczenie w pracy z problemem, z którym boryka się dziecko. Należy pamiętać, że nie każdy specjalista zajmuje się diagnostyką konkretnych zaburzeń. Przed wizytą warto więc sprawdzić, czy psycholog jest obyty w danym temacie. W przeciwnym razie może on odesłać pacjenta do innego specjalisty.

Oprócz tego w przypadku zamiaru podjęcia psychoterapii istotne jest, aby sprawdzić, z jakiego nurtu korzysta dana osoba, a co za tym idzie czy jest on zgodny z podejściem wychowawczym rodziców. Niebagatelne znaczenie ma także sposób bycia psychologa dziecięcego, który musi mieć predyspozycje do współpracy z najmłodszymi. Przed umówieniem dziecka na wizytę warto sprawdzić opinie na temat specjalisty w sieci. 

O czym pamiętać przed pierwszą wizytą u psychologa dziecięcego?

Rodzice powinni zadbać, aby zabrać ze sobą wszelkie dokumenty i zaświadczenia dotyczące dziecka np. zaświadczenie od pedagoga szkolnego. Wskazane jest także spisanie najważniejszych problemów i zagadnień, które mają zostać poruszone podczas spotkań.

Ponadto niezwykle istotne jest, aby przygotować dziecko do wizyty u specjalisty i nie ukrywać przed nim celu wizyty. Warto na spokojnie wytłumaczyć mu sposób, w jaki przebiegają spotkania z psychologiem, oczywiście, w adekwatny do wieku dziecka sposób.

Sprawdź koniecznie ofertę doświadczonego psychoterapeuty w Legnicy.