Kiedy zakładać trawnik?

Można to zrobić przez cały rok, pod warunkiem że średnia temperatura powietrza nie jest niższa niż 7 stopni, ale najbardziej odpowiednia pora to właśnie wiosna.

Jak przygotować teren pod nowy trawnik?

Na początek powinniśmy zastosować oprysk preparatami, które niszczą chwasty, wyrównać ziemię i uzupełnić ewentualne zagłębienia terenu.
Jeśli ziemia jest piaszczysta, zalecane jest dodanie torfu, co pozwala lepiej utrzymać wilgoć.
Następnie wysiewamy wieloskładnikowe nawozy i wapno, które zabezpiecza przed przyszłymi problemami z mchem i umożliwia lepszą przyswajalność nawozów. Zalecaną ilość sprawdzamy na opakowaniach, gdzie podane są tabele, jaką ilość wapna należy zastosować na danym rodzaju gleby.
Kolejnym krokiem jest spulchnienie całego terenu glebogryzarką, a następnie zwalcowanie.

Jaką trawę wybrać?

Mamy do wyboru trawę parkową lub sportową. W miejscach, gdzie intensywnie używamy trawnika - przy domach, gdzie bawią się dzieci, a my często przebywamy, urządzamy spotkania, przyjęcia ogrodowe - lepiej sprawdza się trawa sportowa.
Trawy parkowe wysiewa się na dużych terenach.

Trawę siejemy w ilości podanej na opakowaniu. Po wysianiu specjalnym siewnikiem lub ręcznie zalecane jest przykrycie terenu cienką warstwa torfu, co daje naszej przyszłej trawie lepsze
uwilgotnienie i stanowi warstwę ochronną dla nasion.
Regularnie podlewamy, aż do wzejścia trawy.

Jak pielęgnować trawę?

Koszenie to najważniejszy zabieg pielęgnacji trawnika. Jeśli będziemy często kosić, to zapewnimy trawie dobrą wentylację i cyrkulację wody i powietrza, a przez to zminimalizujemy prawdopodobieństwo chorób grzybiczych.
Podstawową zasadą jest koszenie minimum raz w tygodniu. Trawy gazonowe, czyli stosowane w ogródkach i na boiskach lubią być koszone - im częściej trawa jest koszona, tym bardziej się zagęszcza.

Kolejna ważna zasada to ścinanie nie więcej niż na 1/3 wysokości trawy - gdy ścinamy niżej, trawa reaguje jak człowiek – stresuje się i wyczuwa zagrożenie życia. Gdy w ziemi zostaje sama
łodyga, trawa ma utrudniony pobór pokarmów i marnieje.
Warto kosić z funkcją mulczowania. Dzięki czemu część ściętej trawy pozostaje na trawniku, rozkłada się i staje się nawozem.
Do koszenia powinniśmy używać ostrych noży.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kosiarki?

Powierzchnia trawnika. To pierwszy element, który powinniśmy wziąć pod uwagę. Małe powierzchnie można kosić kosiarką bez napędu. Do większych powierzchni, 700 – 1.500 metra, zalecany jest zakup kosiarki samobieżnej, a powyżej 1.500 metra warto wziąć pod uwagę wybór traktorka ogrodniczego.

Szerokość ciecia kosiarki. Im większa, tym krótszy czas koszenia. Kosząc trawnik o powierzchni 1.000 metra kosiarką o szerokości cięcia 41 cm, pokonujemy trasę o długości minimum 2,5 km. Używając kosiarki o szerokości 53 cm, trasa skróci się nawet do 1,9 km. Traktorkiem o szerokości koszenia 92 cm pokonamy trasę około 1 km. Jest to duże udogodnienie oraz oszczedność czasu i energii. Kosiarki Honda, które kupimy w Green Team przy ul. Warszawskiej 170, posiadają szerokość cięcia od 41 do 61 cm, natomiast kosiarki traktorowe od 92 do 122 cm.

Co planujemy robić ze ściętą trawą? Obliczono, że przez rok podczas koszenia trawnika o powierzchni 1.000 metrów pozyskujemy ok. 2 ton ściętej trawy. Dlatego kupując kosiarkę, warto zastanowić się nad modelem z opcją mulczowania, dzięki której możemy ściółkować trawę. W nowej kosiarce Honda HRX 476 nowatorskim rozwiązaniem jest mulczowanie zmienne, które pozwala dostosować ilość mulczowanej trawy do jej aktualnej wysokości i warunków pogody, przy jednoczesnym zbieraniu jej części do kosza.

Zakup kosiarki jest poważnym wydatkiem, dlatego warto, sprawdzić czy wybrany model posiada wyposażenie ułatwiające nam pracę i pomagające uzyskać efekt pięknej trawy.
Pomocne funkcje i elementy to silnik o dużej mocy, automatyczne ssanie, sprzęgło noża, pojemny i lekki kosz, trwała i odporna na uszkodzenia obudowa czy możliwość prostego składania rączki kosiarki, a także możliwość pracy bez kosza. Na rynku są dostępne także kosiarki z funkcją aeratora czy też zbierające liście, jak Honda HRX 476. Kupując taki model minimalizujemy ilość sprzętu do pielęgnacji ogrodu i oszczędzamy pieniądze. Duży wybór kosiarek znajdziemy tutaj.

Nowością w kosiarkach Hondy jest także podwójny układ noży tnących MicroCut®, który zapewnia doskonałej jakości cięcie i wysoki procent rozdrobnienia trawy. Dzięki temu  jednorazowo do kosza zmieści się nawet 30 procent więcej trawy. Dzięki temu systemowi kosiarka także zbiera i rozdrabnia liście.

Z myślą o osobach ceniących wygodę i komfort pracy Honda wyposażyła nowe modele kosiarek w nowoczesny system kontroli prędkości Smart Drive®. To jedyny taki system na świecie, dzięki któremu możemy dostosowywać prędkość koszenia do naszego tempa pracy za pomocą ergonomicznych manetek.

Dla tych, którzy mają w ogrodzie alejki, ścieżki żwirowe, przydatnym rozwiązaniem jest hamulec ostrza Rotostop®. Dzięki niemu w momencie puszczenia dźwigni noże zatrzymają się w pół obrotu, ale silnik nie przestanie działać i można bez wysiłku przejechać takie alejki. Kolejnym udogodnieniem jest to, że możemy opróżniać kosz bez konieczności gaszenia silnika.

Konserwacja kosiarki

Warto pamiętać o regularnych przeglądach po zakończeniu sezonu. Kto o tym nie pamiętał, musi to zrobić właśnie teraz.

Każdy, kto zgłosi się na przegląd kosiarki do Green Team, na hasło „Sezon 2106” nic nie zapłaci za usługę wymiany oleju.

 

 


Aeracja i wertykulacja

Aeracja polega na pionowym nakłuwaniu powierzchni ziemi pokrytej trawą w celu poprawy cyrkulacji wodno-powietrznej w strefie korzennej i rozluźnieniu tej strefy. Ułatwia to dopływ wody, powietrza i składników odżywczych.
Wertykulacja to nacinanie i wyrzucanie obumarłej części trawy, czyli filcu z powierzchni.

Piaskowanie

Ważną rzeczą jest piaskowanie trawnika po aeracji i wertykulacji. Piasek ma dobrą przepuszczalność wody i powietrza. Po aeracji powstają otwory w ziemi – jeżeli ich nie zapiaskujemy, to zasklepią się i stracimy cały zamierzony efekt.
Piaskować powinniśmy delikatnie – niewielką ilością piasku.
Z tego powodu mówi się czasem, że jest to zakurzanie. Ziarnka piasku wchodzą pomiędzy źdźbła trawy, dzięki czemu nie tworzą się kępy i utrzymujemy równą powierzchnię trawnika. Piaskowanie jest także skuteczną metodą rozwiązania problemu dżdżownic. Ziarenka piasku są ostre, a dżdżownice tego nie lubią, więc przenoszą się w inne miejsca. Zabieg piaskowania zaleca się stosować kilka razy w roku. Jeśli decydujemy się na piaskowanie tylko raz w roku, najlepiej przeprowadzić go jesienią. Piaskujemy piaskiem płukanym i bardzo drobnym - o granulacji od 0 do 2 milimetrów. Piaskując pola golfowe, sprawdzany jest nawet kształt ziarenek piasku.

Wyczesywanie trawy

Na wiosnę ważnym zabiegiem jest wyczesanie trawy z obumarłych liści i pleśni pośniegowej.

Nawożenie

Nawożenie powinno się odbywać dwa razy w roku. Na wiosnę stosujemy nawozy wysokoazotowe - azot jest najistotniejszym pokarmem dla traw, daje siłę do wzrostu. Latem stosujemy mniej nawozów, ponieważ mogą trawie zaszkodzić podczas upałów. Jednorazowe nawożenie wystarcza nawet na 8 -10 tygodni.

Podlewanie

Podlewać powinniśmy rzadziej, ale większą ilością wody. Wystarczy, gdy podlejemy trawę raz na 3 dni. Jeżeli podlewamy trawę codziennie po 15 minut, to trawa się do tego przyzwyczaja i sama nie szuka wody głębiej w ziemi. Skraca się korzeń, co powoduje, że roślina jest mniej wytrzymała. Silniej zakorzeniona roślina lepiej znosi okresy bez podlewania, na przykład gdy wyjedziemy na urlop. Lepiej też znosi mrozy.

Green Team by Morsal to autoryzowany dealer firm Honda, SOLO, AL-KO, HECHT i autoryzowany serwis firm KRYSIAK, NAC, HECHT, SOLO, AL-KO i HONDA. Więcej o firmie znajdziemy na stronie www.green-team.info oraz na funpage na Facebooku.