Z reguły poczatkujący pamiętają o większości z tych elementów. Jednak najczęściej pomijane jest spulchnienie ziemi. Dlatego, w niniejszym artykule przedstawiamy na co zwrócić uwagę planując zakup kultywatora lub glebogryzarki.

Glebogryzarka lub kultywator do przygotowania ziemi przed zasianiem

Spulchnienie ziemi w ogrodzie już od dawna nie wymaga męczącego przekopywania ogródka. Mamy XXI wiek i do takich celów powinny służyć odpowiednie urządzenia – takie jak solidne kultywatory i glebogryzarki. Profesjonalna ogrodnicza glebogryzarka powinna być użyta przed zasianiem. Jest to urządzenie, które jest zasilane elektrycznie lub na paliwo. Z reguły ma dwa biegi – przedni oraz tylny. Glebogryzarkę wystarczy złapać za rączki i obserwować, jak radzi sobie z glebą. Z uwagi na to, że urządzenie tego typu posiada napęd to nie trzeba pchać urządzenia ze zbyt dużą siłą. Spulchnienie, napowietrzenie o odchwaszczenie nawet całkiem dużego kawałka ziemi jest szybkie i wygodne.

gleba

Źródło zdjęcia: Bee Bonnet / Shutterstock.com

Kultywator ma nieco większe możliwości niż glebogryzarka. Jest to urządzenie częściej stosowane w rolnictwie niż w ogrodnictwie. Sprawdzi się nie tyle co przy sianiu trawnika a raczej bardziej gdy planujemy uprawiać warzywa, owoce lub sadzić kwiaty. Główna różnica pomiędzy glebogryzarką a kultywatorem polega na tym, że po zastosowaniu glebogryzarki nie powinny pozostawać grudki, natomiast przy kultywatorze grudki są bardzo charakterystyczne

Dlaczego do zasiania przydatna może być lornetka? 

Za pomocą dobrej lornetki można stale monitorować stan gleby. Warto od czasu do czasu zerknąć, czy nasiona nie są wyjadane przez ptactwo. Może niekoniecznie w ogrodzie, ale bardziej w gospodarstwach rolnych rolnetki są chętnie wykorzystywane do monitorowania czy z uprawami wszystko jest okej. Dzięki dobrej rolnetce można naocznie sprawdzić stan gleby bez potrzeby spacerowania po polu lub ogrodzie. Żeby jednak było to rzeczywiście możliwe konieczny jest sprzęt wysokiej klasy.

trawnik

Źródło zdjęcia: PhotoJuli86 / Shutterstock.com

Wbrew pozorom zakup kultywatora, gleboryzarki oraz wysokiej klasy lornetki do monitorowania stanu gleby niekoniecznie musi być kosztowny. Wiele kultywatorów da się kupić nawet za kilkaset złotych. Dla tych, którzy chcą trochę zaoszczędzić dobrym rozwiązaniem jest sprawdzanie promocji i kodów zniżkowych w ogrodniczych sklepach internetowych.