Przeanalizujmy zatem wszystkie najważniejsze kryteria, którymi powinieneś się kierować przy wyborze optymalnej instytucji. Nadal najpopularniejszym produktem bankowym jest konto osobiste, i to właśnie w tym kontekście dokonamy przeglądu kluczowych parametrów dobrego banku.

Wybierając rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR) w danym banku, musimy wziąć pod uwagę kilka podstawowych czynników, które w największym stopniu będą decydować o jego atrakcyjności.

Oczywiście konto uniwersalne - jednakowo dobre dla wszystkich, nie istnieje. W końcu każdy ma inne potrzeby i oczekiwania względem takiego produktu. Istnieją jednak pewne parametry, na które powinniśmy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.

Konto osobiste - kluczowe kryteria

Zdecydowana większość klientów w pierwszej kolejności zwraca uwagę na opłaty i prowizje. Te możemy podzielić na kilka kategorii:

  • miesięczne opłaty za prowadzenie rachunku
  • opłata za wydanie i odnowienie karty płatniczej
  • prowizje za wypłaty z bankomatów w Polsce
  • opłaty za przelewy

Idealnie byłoby znaleźć ROR, który nie pobiera żadnych opłat za powyższe usługi podstawowe na rachunku. Okazuje się, że na rynku mamy aktualnie kilka takich ofert. Ranking bezpłatnych kont można sprawdzić na stronie https://darmowekontobankowe.org/darmowe-konto-bankowe/

Innym, bardzo ważnym parametrem dobrego banku, jest dostęp do nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Dziś internetowy serwis transakcyjny i aplikacja mobilna, powinny być już standardem.

Poszczególne instytucje mogą się tutaj różnić oferowanymi systemami płatności - nie w każdej są bowiem dostępne wszystkie najpopularniejsze systemy: Blik, Google Pay, Apple Pay czy Garmin Pay.

Z kolei dla osób, które niechętnie korzystają z nowinek technologicznych, istotnym czynnikiem będzie np. ilość placówek naziemnych banku oraz sieć jego bankomatów.

Kolejnym, istotnym kryterium funkcjonalnego banku, jest ilość usług i produktów dodatkowych, z których może skorzystać posiadacz rachunku osobistego.

Mowa tu przede wszystkim o kontach walutowych, oszczędnościowych i młodzieżowych. Część klientów będzie zainteresowana ponadto lokatami, rachunkami maklerskimi czy ofertą kredytową banku.

Co z promocjami bankowymi?

Dla niektórych osób, jednym z kluczowych kryteriów będą również promocje bankowe. Z takich akcji mogą głównie korzystać nowi klienci danej instytucji - przy okazji zakładania konta osobistego.

Na pierwszy rzut oka, większość promocji wygląda często bardzo atrakcyjnie. Jednak - jak zawsze - diabeł tkwi w szczegółach.

Kiedy przyjrzymy się bliżej warunkom takiej akcji, może okazać się, że nie będziemy w stanie ich spełnić.

Głównymi wymogami są tutaj zazwyczaj konieczność płatności kartą / mobilnych na określoną kwotę lub / i wpływ wynagrodzenia na rachunek.

Więc, aby nie dać się złapać na bankowy haczyk, należy na spokojnie przeanalizować dokładnie wszystkie warunki i regulamin danej akcji promocyjnej.

Szybkie metody otwierania konta osobistego

Dla wielu osób - szczególnie w ostatnim czasie - priorytetem przy wyborze konta, stało się jego zdalne otwieranie i szybka aktywacja od zaraz.

Okazuje się, że niektóre banki wyszły naprzeciw oczekiwaniom klientów i udostępniły możliwość ekspresowego zakładania rachunku osobistego całkowicie online - bez wizyty kuriera.

Aktualnie mamy do dyspozycji kilka opcji na szybkie potwierdzenie tożsamości i natychmiastową aktywacje konta:

  • przelew weryfikacyjny,
  • wykonanie zdjęcia dowodu osobistego i własnej twarzy - tzw. selfie,
  • wideo weryfikacja

Dokładną analizę powyższych metod wraz z listą banków, które je udostępniają, można znaleźć na stronie https://rankingkont.org/konto-bankowe-przez-internet-bez-kuriera/

Jaki bank i konto wybrać - podsumowanie

Jak więc widać, wybór banku i rachunku osobistego, to tylko z pozoru prosta sprawa. Oczywiście podpisanie umowy z bankiem to nie cyrograf.

Ale lepiej poświęcić na tę czynność trochę czasu i dokładnie przeanalizować wszystkie "za i "przeciw" danego konta. Tak, aby potem długo cieszyć się wszystkimi jego funkcjonalnościami i zaletami.