Nic więc dziwnego, że wiele osób traci orientację w tym technologicznym świecie i kiedy przychodzi do wymiany sprzętu właściwie nie wie, czego powinna oczekiwać od nowego modelu. Dzisiaj nawet najbardziej zagorzali zwolennicy konkretnej marki mają problem, ponieważ na rynku pojawia się jednocześnie kilka najnowszych modeli, spośród których trudno wybrać.

  1. Wielkość telefonu

  2. Procesor w smartfonie – który najlepszy?    

  3. Jaką pamięć wybrać?  

  4. Jaki aparat w smartfonie?

  5. Inne aspekty techniczne

Wielkość telefonu

Może to paradoksalne, że nie zaczynamy od jakichś technologicznych nowinek, ale ostatecznie to wielkość telefonu i jakość wyświetlacza najczęściej decydują o tym, czy telefon się sprawdza, czy nie. Obecnie producenci stawiają na wyświetlacze o dużych przekątnych, najczęściej w przedziale 5-7 cali. Wynika to z tego, że telefon jest coraz częściej małym komputerem, na którym pisze się maile, czyta wiadomości, przegląda prezentacje. Coraz mniejsze stają się natomiast ramki wokół wyświetlaczy, a tradycyjna proporcja 16:9 zastępowana jest najczęściej układem 18:9. To z kolei niesie za sobą modyfikację rozdzielczości, które teraz występują pod określeniami: HD+ (1440 x 720 pikseli lub 1500 x 720) , Full HD+ (2160 x 1080, 2220 x 1080, 2246 x 1080, 2280 x 1080, 2340 x 1080, 1620 x 1080, 1980 x 1080) oraz QHD+(2560 x 1440, 2960 x 1440, 2880 x 1440, 3120 x 1440).

Najlepsze są wyświetlacze AMOLED, które gwarantują piękne, bardzo nasycone kolory. Najpopularniejsze są jednak IPS, które nie są już tak wyśrubowane jak AMOLED, ale dają odpowiedni kontrast i szerokie kąty widzenia, a przy tym są znacznie tańsze. Unikać natomiast lepiej wyświetlaczy TFT LCD. 

Coraz więcej telefonów posiada także tzw. notch, czyli wcięci u góry wyświetlacza, w którym umieszczony jest m.in. aparat do selfie. Widać to bardzo wyraźnie na przykład w nowym iPhone 11, choć również nowe modele Huawei również mają to rozwiązanie. 

Procesor w smartfonie – który najlepszy?                                    

Najpopularniejsze procesory to Qualcomm Snapdragon i MediaTek. Samsung ma z kolei autorski proceso Exynos, a Huwei stworzył Kirin. Wybierając telefon, warto zwrócić uwagę, aby miał on ośmiordzeniowy procesor, który zapewni szybkie i sprawne działanie smartfona. Warto jednak pamiętać, że liczy się również technologia wykonania. Jeśli jednak telefon ma służyć m.in. do gry i oglądania filmów w jakości Full HD, o innym procesorze niż ośmiordzeniowy nie powinno być mowy. Za najlepsze procesory obecnie uchodzą: Apple A13 i A12 Bionic, Snapdragon 855, 855+ i 845, Kirin 990 i 980 oraz Exynos 9820 i 9825.  Na szczycie rankingów wydajności z reguły plasują się jednak rozwiązania Apple. Nie bez powodu Iphone uchodzi za najwydajniejszy smartfon na rynku. Tutaj warto od razu wziąć pod uwagę baterię, która powinna mieć nie mniej niż 3000, a najlepiej nieco ponad 4000 mAh.

Jaką pamięć wybrać?

Pamięć RAM to jedno z najważniejszych kryterium oceny smartfona. Bez odpowiedniej pamięci nawet najlepszy system nie będzie działał tak, jak powinien. Średnia półka telefonów to 3-4 GB RAM pamięci, ale jeśli smartfon naprawdę będzie intensywnie wykorzystywany, czy to do pracy, czy do rozrywki, warto wybrać model z 6-8 GB RAM pamięci. Pamięci wewnętrznej nie powinno być natomiast mniej niż 32 GB, choć standardem jest już raczej 64 GB, choć można wybrać model z kilkukrotnością tej liczby (128 lub 256 GB).

Jaki aparat w smartfonie?

Producenci smartfonów od jakiegoś czasu bardzo intensywnie ścigają się w zakresie parametrów aparatów fotograficznych w telefonie. Aby realnie ocenić jakość aparatu należy wziąć pod uwagę m.in.: jasność obiektywu (im niższa, tym większa szansa na dobre zdjęcia nawet przy słabym oświetleniu), stabilizacja optyczna i autofokus (przydatny przy fotografowaniu poruszających się obiektów), szerokokątny obiektyw (pozwala na uchwycenie szerokiego kadru), teleobiektyw (z zoomem optycznym do 5x), aparat głębi (umożliwiający zamazanie dalszego tła, przy jednoczesnym wyeksponowaniu obiektu, na którego pokazaniu zależy fotografowi).

Inne aspekty techniczne

Dobry smartfon to dziś wodoszczelny smartfon. Odporny na zarysowania, działanie wilgoci, dostosowany do różnorodnych warunków, wśród jakich można z niego korzystać. Ważnym aspektem oceny telefonu jest dzisiaj również zakres rozwiązań łączności i transmisji danych. Telefon powinien obsługiwać dzisiaj technologię 4G LTE, choć już powoli pojawiają się zapowiedzi technologii 5G. Powinien być wyposażony w Bluetooth w wersji 4.2 lub 5.0, a także w modul Wi-Fi 5 lub Wi-Fi 6. Ważnym ułatwieniem jest także obecność funkcji NFC, czyli bliskiej komunikacji, która umożliwia między innymi dokonywanie płatności zbliżeniowych telefonem. Znaczenie ma także kilka ustawień audio. Dobrze, aby smartfon był wyposażony w złącze słuchawkowe mini jack 3,5 mm (klasyczne) lub złącze USB-C (obecne w najnowszych smartfonach, do tradycyjnych słuchawek jest wtedy potrzebna przejściówka USB-C). Dobre głośniki stereo przydaję się, jeśli oglądamy filmiki bez słuchawek. Warto zwrócić również uwagę na tzw. bezstratne przesyłanie dźwięku – smartfon muzyczny powinien wspierać format aptX HD, mQA i HiRes Audio oraz być wyposażony w przetwornik DAC.