Warto dowiedzieć się, czym jest baza firm i jakie możliwości oferuje.

 

Gdzie trafiają dane przedsiębiorstw?

 

Przedsiębiorcy prowadzący swoje firmy na terytorium Polski muszą spełniać wiele obowiązków wobec różnego typu urzędów i instytucji. Legalne działanie wymaga także dostarczania bardzo rozbudowanych informacji dotyczących najważniejszych kwestii funkcjonowania każdego biznesu. Dane tego typu trafiają do kilku publicznych rejestrów:

 

  • Najbardziej popularnym z nich jest oczywiście Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, znana jako CEIDG.

  • Bardzo ważne informacje trafiają również do rejestru REGON, czyli Rejestru Gospodarki Narodowej – Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej. To scentralizowana baza danych zawierająca kluczowe informacje na temat podmiotów gospodarki narodowej.

  • Kolejnym niezwykle istotnym z punktu widzenia przedsiębiorców publicznym rejestrem jest Krajowy Rejestr Sądowy (KRS), za którego prowadzenie odpowiadają sądy rejonowe i Ministerstwo Sprawiedliwości. Funkcjonująca od 2001 roku baza zastąpiła trzy działające wcześniej rejestry – handlowy, fundacji, stowarzyszeń i przedsiębiorstw państwowy.

 

Czym jest baza firm?

 

Jak widać, informacje, którymi przedsiębiorcy dzielą się z instytucjami, są bardzo rozbudowane. Przy tym wzajemnie się uzupełniają: niektóre z nich mają charakter czysto statystyczny, inne są niezbędne do nawiązania kontaktu, a jeszcze inne pozwalają na bliższe przyjrzenie się kondycji finansowej przedsiębiorstwa i temu, w jaki sposób wywiązuje się ze swoich zobowiązań. Korzystanie z kilku publicznych baz równocześnie nie jest proste i znacząco wydłuża cały proces. Istnieją jednak narzędzia, które zbierają wszystkie znajdujące się w nich informacje w jednym miejscu i oferują niezwykle prosty dostęp do najważniejszych danych.

 

Baza firm ALEO pozwala na łatwą nawigację i wyszukiwanie podmiotów gospodarczych, dzięki czemu sprawdza się w niemal każdym scenariuszu użytkowania. Zawiera też kompleksowe dane wszystkich 3 951 945 firm działających na polskim rynku, znajdziesz je w tym miejscu: https://aleo.com/pl.

 

Kiedy warto skorzystać z bazy firm?

 

Bazy firm sprawdzą się w każdym przypadku, w którym potrzebujesz dostępu do informacji na temat aktywnej na rynku działalności gospodarczej. Zazwyczaj jest to związane z jednym z dwóch działań:

  • Poszukiwanie dostawcy towarów lub usług: dotarcie do np. sprawdzonego mechanika samochodowego w Twojej okolicy albo biura księgowego, które zajmie się księgowością w Twojej firmie, nie będzie trudne dzięki bazie firm. Z łatwością ustalisz w niej listę przedsiębiorstw zajmujących się wybranym profilem działalności zarówno w całym kraju, jak i w poszczególnych regionach.

  • Weryfikacja kontrahenta: zarówno przedsiębiorcy nawiązujący współpracę z nowymi kontrahentami, jak i osoby prywatne, które decydują się np. na skorzystanie z usług przedsiębiorstwa, podejmują pewne ryzyko. Można je jednak zminimalizować, dowiadując się jak najwięcej na temat firmy, w tym ustalając, czy prezentowane przez nią informacje są zgodne ze stanem faktycznym.

 

Oczywiście baza firm sprawdzi się również w połączeniu tych scenariuszów. Jako kompleksowe narzędzie umożliwi najpierw wyszukanie potencjalnych partnerów biznesowych, a w następnym kroku weryfikację dowolnej liczby przedsiębiorstw. Wszystko to bez konieczności sięgania po inne portale.

 

Dane dostępne w bazie firm

 

To, jakie informacje na temat podmiotu uda się uzyskać dzięki bazie firm, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim decyduje o tym forma prawna działalności i jej zobowiązania. Przykładowo: firmy, które prowadzą księgi rachunkowe, muszą publikować także roczne sprawozdania finansowe, które są cennym źródłem wiedzy na temat finansów podmiotu. Zdecydowanie mniejszy zakres danych będzie natomiast niezbędny w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej.

 

Oto najważniejsze informacje, jakie uda się uzyskać dzięki bazie firm:

  • Dane adresowe, w tym adres siedziby, stałe miejsca wykonywania działalności, adres korespondencyjny,

  • Dane kontaktowe, takie jak numer telefonu, adres e-mail, adres strony internetowej,

  • Kategoria prowadzenia działalności, kody PKD określające profil jej działania,

  • Numer NIP, KRS, REGON,

  • Wysokość kapitału zakładowego,

  • Forma prawna działalności,

  • Data rejestracji firmy,

  • Status podatnika VAT,

  • Informacje o władzach firmy i jej udziałowcach,

  • Powiązania osobowe i kapitałowe,

  • Informacje o pomocy publicznej,

  • Numery rachunków bankowych.

 

Oprócz tego w zaawansowanych bazach firm, poza informacjami pochodzącymi z publicznych rejestrów, widnieją także opinie pozostawiane przez inne osoby, w tym dotychczasowych kontrahentów czy klientów. Dzięki temu każda osoba zainteresowana wybranym podmiotem gospodarczym będzie w stanie uzyskać kompleksowe dane bez konieczności sięgania do kilku różnych serwisów internetowych.