Niby każdy wie, że dobrze jest wybrać dobry stosunek ceny do jakości, ale czy najlepsze opony letnie to koniecznie opony klasy premium? Co brać pod uwagę przy wyborze najlepszych opon letnich? Czy powinny się sprawdzać zwłaszcza na letniej, mokrej nawierzchni przy opadach deszczu czy w każdych warunkach? Na co zwrócić uwagę, wybierając opony do codziennej jazdy? Jakie są najlepsze opony letnie?

O czym kierowcy muszą pamiętać, czyli podstawy o oponach

Zanim wybierzemy właściwe opony letnie, należy przypomnieć kierowcom, co jest istotne w stylu jazdy. Dobre opony, niezależnie czy są one letnie zimowe czy całoroczne, stanowią podstawę, wpływającą m.in. na bezpieczeństwo jazdy. Dobra opona letnia wpływa na takie parametry jak zużycie paliwa, stabilne prowadzenie, a tym samym komfort jazdy. 

Zanim jednak wybierzemy rodzaj opon, trzeba pamiętać, że każda opona z czasem traci swoje właściwości. Wedle prawa, w oponach letnich głębokość bieżnika powinna wynosić 1,6mm, choć najbardziej optymalną wartością są 2-3mm. Jednocześnie musisz pamiętać, że w trakcie ścierania się, bieżnik ma coraz mniej kanałów, które odprowadzają wodę, co ostatecznie prowadzi do utraty przyczepności. Przyjmuje się zatem, że każde ogumienie trzeba wymieniać co 10 lat od daty produkcji.

Kiedy natomiast dokonywać zmian sezonowych i wymienić opony na letnie? Przyjmuje się, że taką granicą jest utrzymująca się dłuższy czas aura, w której temperatura przekracza 7 stopni Celsjusza. Pamiętaj jednak, aby weryfikować prognozy pogody i na wymianę do wulkanizatora umówić się wówczas, gdy ta tendencja jest postępowa, a nie chwilowa, przed spodziewanymi przymrozkami.

Dobre opony letnie, czyli co musisz wziąć pod uwagę?

Czy opony letnie powinny mieć tylko dobrą przyczepność, czy liczą się np. także niskie opory toczenia czy niska droga hamowania? Czy opony muszą się sprawdzać zarówno na mokrej nawierzchni jak i suchej nawierzchni? Jakie opony wybrać?

Wiele osób decyduje się na opony całoroczne, jednak w praktyce, są one oponami zimowymi, które wytrzymują także temperatury wysokie. W praktyce, są one jednak gorsze od dedykowanych opon letnich oraz będą się szybciej ścierać.

Skoro już wiesz, że wybór opon letnich to konieczność, to na co zwrócić uwagę? Wiadomym jest, aby wybrać opony w danym rozmiarze, dopasowanym do twojego modelu auta. Jednak prócz tego niezwykle ważne są też inne aspekty. 

Doskonała przyczepność to nie wszystko. Ważna jest sama konstrukcja bieżnika, klasa ogumienia oraz odporność opony na ścieranie. Równie ważny jest niski poziom hałasu, stabilność i trwałość opony. Przed zakupem opon letnich sprawdź, jak wychodzą one w testach hamowania, przyspieszenia, aquaplaningu czy pokonywania łuków. Ważny jest indeks nośności opony oraz indeks prędkości. Prócz tego warto też zwrócić uwagę na typ bieżnika, zastosowane innowacje, renomę producenta oraz dopasowanie do twoich potrzeb.

Właściwe ogumienie powinno być dobrą inwestycją

Wiadomym jest, że wybierając opony letnie, każdy kierowca powinien się kierować wysokim poziomem bezpieczeństwa czy wysoką jakością opon. Liczy się także atrakcyjna cena. Producenci prześcigają się w proponowaniu najlepszych opon, a niesłabnącą popularnością na rynku, cieszą się modele znane i jakościowe.

Co do zasady, wyższa klasa opon, zawsze oferuje lepsze parametry, jednak warto wiedzieć, że popularni producenci, mają także w ofercie marki zależne, które produkują opony z klasy ekonomicznej czy średniej.

Na rynku, z klasy ekonomicznej, polecane są opony marki Dębica, Sava, Dayton, Barum. Opony z tej klasy są funkcjonalne i korzystają ze sprawdzonych rozwiązań. Wybierając opony klasy średniej, tj. Fulda, Uniroyal, Kleber Firestone, Hankook lub BFGoodrich to kompromis między ceną i jakością. W tej klasie opony są dedykowane dla użytkowników, którzy chcą czegoś więcej, ale też nie oczekują rewelacyjnych osiągów. Możesz też wybrać marki opon premium tj. Pirelli, Continental, Dunlop, Michelin, Goodyear lub Bridgestone. Za wysoką ceną idzie także najwyższa jakość, doceniana przez wymagających kierowców. Są to opony niezawodne, na każdej nawierzchni i w każdych warunkach. Oferują wysoką jakość i najlepsze parametry, a co za tym idzie bezpieczeństwo jazdy dziennej oraz dalekobieżnej.

Kupując opony letnie, przede wszystkim warto kierować się doświadczeniem sprzedających oraz swoimi potrzebami. Jeśli jeździsz dużo i agresywnie, postaw na wyższą klasę opon, jeśli natomiast używasz samochodu do codziennej jazdy, głównie w mieście - skorzystaj z klas niższych.

Niezależnie jednak od tego - zaufaj profesjonalistom.