Szkockie whisky są różnorodne i oferują wiele profili smakowych, w których każdy znajdzie coś dla siebie; prezentują także tradycję i wysoką jakość. Co warto wiedzieć o szkockiej whisky, jakie są jej cechy?

Szkocka whisky single malt

Jeśli chodzi o whisky szkocką, na rynku mamy dostępnych wiele jej rodzajów, a pośród nich znajdziemy typy single malt, blended whisky, single grain whisky typu blended malt oraz blended grain. Szkockie single malty wytwarza się z zacieru ze słodu jęczmiennego, w jednej destylarni i na drodze destylacji alembikowej; w przeciwieństwie do innych propozycji nie dodaje się innych zbóż.

Ponieważ destylacja alembikowa jest bardziej kosztowna od destylacji kolumnowej ze względu na mniejszą wydajność, single malty to whisky z wyższej półki, z czym trzeba się liczyć. Wielu koneserów stwierdza, że są to najlepsze wersje, gdyż oferują bogate profile smakowe o większej złożoności.



Szkocka whisky

Oryginalna szkocka whisky

Pomimo tego, że single malty to zdecydowanie najwyższa półka jeśli chodzi o whisky, są także inne rodzaje, które cieszą się dużą popularnością. Wymienić można tutaj na przykład whisky typu blended malt, czyli mieszankę w której skład wchodzi kilka rodzajów whisky, w tym whisky zbożowa (kukurydza, żyto), aromaty, barwniki i neutralne spirytusy zbożowe.

Jest to wersja bardziej przystępna dla naszych kieszeni, a dodatkowo można wykorzystać ją do różnego rodzaju drinków. Czy jeśli nie lubimy zbyt intensywnych smaków, możemy pić ją po prostu z colą? Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z tym trunkiem i chcielibyśmy przekonać się, czy to alkohol dla nas, to przed zakupem warto poczytać więcej o szkockiej whisky na stronie Krest.pl.

Czym się różni szkocka od whisky?

Szkocka to z definicji whisky słodowa lub zbożowa, produkowana na terenie Szkocji, na bazie zasad ściśle określanych przez odpowiednie dokumenty prawne. Do kluczowych zasad należy na przykład taka, że szkockie whisky muszą dojrzewać w beczkach z dębu przez okres minimum co najmniej trzech lat, natomiast wiek danego trunku opisany na etykiecie butelki musi odpowiadać wiekowi najmłodszej whisky, jakiej użyto do wytworzenia napoju.

Jeśli chodzi o szkockie smaki, mamy dostępny ich szeroki przekrój i możemy kierować się tutaj regionem: region Speyside słynie na przykład z produkcji whisky deserowych o nieco słodszym smaku. Z kolei na wyspie Islay znajdziemy propozycje torfowe, które również mają dużą rzeszę swoich wiernych fanów.

Z czym pić szkocką whisky?

Każdy koneser tego typu trunków z pewnością odpowie nam, że whisky najlepiej smakować czystą, a już zwłaszcza jeśli mówimy o propozycjach z półki single maltów, które charakteryzują się bogatym, złożonym profilem smakowym. Jeśli takie smakowanie nie jest dla nas opcją, bo smak jest zbyt wyrazisty, możemy sobie pomóc i do alkoholu dodać nieco wody, która ułatwi nam zapoznanie się z walorami smakowymi oraz aromatem.

Jeśli chodzi o zasady kosztowania whisky, to nawet osoby konserwatywne są w stanie zaakceptować ten zabieg, jeśli użyjemy do niego niegazowanej, nieschłodzonej wody z niską zawartością minerałów. Oczywiście, whisky nada się także doskonale do drinków i nie będzie przestępstwem, jeśli uraczymy się kieliszkiem whisky z colą.