Nawet jeśli zabezpieczysz się przed tym wysokiej klasy zapięciami i blokadami, możesz trafić na bardzo zmotywowanego i dobrze przygotowanego złodzieja, który upora się ze wszystkimi utrudnieniami. Chociaż istnieją szanse na to, że skradziony jednoślad uda się odzyskać, to pozostają one niewielkim procentem wszystkich spraw. Możesz jednak ochronić się przed konsekwencjami straty, wykupując odpowiednie ubezpieczenie roweru od kradzieży. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć.

Zagrożenia, jakie mogą spotkać Cię na drodze

Choć wiadomo, że w Polsce dochodzi do kradzieży rowerów, mało kto jest świadomy prawdziwej skali tego zjawiska. Co prawda brak oficjalnych ogólnopolskich danych na ten temat, ale szacuje się, że każdego roku ginie ok. 13 tys. jednośladów.* To oznacza, że każdego dnia ok. 35 właścicieli zauważa, że ich rower zniknął – z posesji, z garażu lub sprzed sklepu. Część z nich wraca do właścicieli, ale zdecydowana większość pozostaje w rękach przestępców. 

Rowerowa miejska dżungla

Kradzież to zresztą nie jedyne zagrożenie czyhające na rowerzystów. Znacznie poważniejszym problemem wydają się statystyki wypadków drogowych z udziałem rowerów. Jak podaje Komenda Główna Policji**, w 2022 roku było ich aż 3 685. W wyniku tych zdarzeń 3 356 osób zostało rannych, a aż 170 poniosło śmierć.

Dane te zdecydowanie nie napawają optymizmem. Co więcej, w stosunku rok do roku liczba wypadków z udziałem rowerzystów zwiększyła się o 4,9%. Warto też wspomnieć, że zdecydowana większość tych zdarzeń miała miejsce na obszarze miejskim. W wypadkach rowerowych poza terenem zabudowanym było jednak więcej poważnych ofiar, w tym również śmiertelnych.

Czy można ubezpieczyć rower przed kradzieżą?

Swój samochód zabezpieczasz, kupując nie tylko OC, ale też AC chroniące przed kradzieżą. A co z Twoimi dwoma kółkami? Czy można ubezpieczyć rower przed kradzieżą? Wbrew pozorom, znalezienie takiej polisy wcale nie jest trudne.  Taką ochronę oferuje chociażby od niedawna Balcia, w ramach nowego ubezpieczenia City Combo. 

Co wyróżnia to ubezpieczenie roweru od kradzieży? Chociażby to, że działa ono nie tylko w przypadku kradzieży z rozbojem, lecz również z włamaniemtypowego włamania, lecz również kradzieży przymocowanego sprzętu np. spod sklepu. Dodatkowo, w cenie otrzymujesz ochronę w znacznie szerszym zakresie:

  • OC rowerzysty roweru – chroni przed skutkami Twoich działań, w wyniku których wyrządziłeś  doszło do szkodęy osobowej osobową lub rzeczową ej na innej osobie trzeciej. Mowa tu np. o porysowaniu czyjegoś auta podczas jazdy rowerem lub o potrąceniu pieszego;

  • ubezpieczenie od następstw wypadków – dotyczy zdarzeń, które spowodowały uszczerbek na zdrowiu, pobyt w szpitalu albo śmierć jednej z ubezpieczonych osób, czyli Ciebie i Twoich najbliższych. 

Koszt zakupu takiego produktu, który łączy w sobie kilka różnych ubezpieczeń, wcale nie jest wysoki. Cena zależy od wartości Twojego roweru oraz tego, jakie parametry oferty (np. sumę ubezpieczenia) wybierzesz. Zyskujesz jednak znacznie więcej, niż tylko ubezpieczenie roweru od kradzieży.

W jaki sposób działa ubezpieczenie roweru od kradzieży?

Z pewnością zastanawiasz się, jak działa ubezpieczenie od kradzieży roweru w praktyce. Jeśli Twój jednoślad padnie łupem złodzieja, postępuj zgodnie z poniższymi krokami, aby otrzymać odszkodowanie.

  1. Zgłoś kradzież i zdobądź notatkę policyjną potwierdzającą, że doszło do takiego zdarzenia.

  2. Przekaż wszystkie informacje o zdarzeniu oraz notatkę policyjną do ubezpieczyciela. 

  3. Zaczekaj do 7 dni na decyzję – tyle czasu ubezpieczyciel ma na rozpatrzenie sprawy.

  4. W 30 dni od zgłoszenia zdarzenia, otrzymasz odszkodowanie. 

Ubezpieczać czy nie? Oto jest pytanie!

Nie masz obowiązku zakupu ubezpieczenia roweru od kradzieży, ani nawet OC. Mimo wszystko może się to okazać dobrym pomysłem. Wyobraź sobie że ktoś kradnie z Twojego garażu rower warty 7 000 zł albo przez przypadek rysujesz nim bok nowego, sportowego samochodu. W obu przypadkach może Cię to słono kosztować. Mając wszechstronną polisę, nie musisz się tym martwić. Ofertę możesz znaleźć np. na Balcia.pl. Ubezpieczyciel pokryje szkody, a Ty możesz skupić się na planowaniu następnej trasy rowerowej.

 

Źródła:

*https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/niemcy-maja-wielki-problem-z-kradziezami/0jhdd6z

**Wypadki drogowe w Polsce w 2022 roku: https://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html