Na jaki wydatek musimy się szykować, jeżeli chcemy dokonać montażu bramy garażowej? Koszty nie ograniczą się w tym przypadku do ceny bramy. Dodatkowo zapłacimy także za sam montaż - jeśli nie wykonamy go samodzielnie.

 

Atrakcyjne ceny bram garażowych zachęcają do wymiany lub instalacji odpowiednio imponującego wjazdu do pomieszczenia, w którym będziemy trzymać nasze auto. Trzeba jednak pamiętać, że w koszty montażu bramy wpisać musimy jeszcze kilka punktów. Na jakie wydatki powinniśmy się przygotować w związku z tym procesem?

 

Cena bramy garażowej różni się w zależności od jej rodzaju

 

Kiedy myślimy o kosztach montażu bramy garażowej, czy to w przypadku wymiany dotychczasowej bramy na nowszy model, czy przy budowaniu domu z garażem od podstaw, nasz wzrok w pierwszej kolejności ląduje na cenie produktu. Choć wiele zależy od samego materiału czy wykończeń, swoje robi w tym przypadku także rodzaj bramy. Jako że bramy garażowe są od siebie odmienne nie tylko pod względem wielkości, ale i stopnia skomplikowania mechanizmu otwierania, to między ich cenami wystąpić mogą zasadnicze różnice.

 

Na jaki koszt powinniśmy nastawić się w przypadku poszczególnych rodzajów bram?

 

Bramy garażowe uchylne (płytowe) - niedrogie zarówno w montażu, jak i kupnie, a wszystko to ze względu na zazwyczaj prosty materiał wykonania (blacha lub aluminium) oraz prostą budowę prowadnicową. Ceny bram uchylnych rozpoczynają się od kilkuset złotych wzwyż u dobrych producentów.

Bramy garażowe segmentowe (sekcyjne) - mocno zróżnicowane pod względem cenowym ze względu na wiele opcji przystosowywania do naszych potrzeb, w przypadku dobrych producentów do kupienia od 2400 zł.

Bramy garażowe rolowane (żaluzjowe) - zdecydowanie najbardziej skomplikowane konstrukcyjnie, a przez sporą wygodę użycia i świetne właściwości izolacyjne klienci nie mają problemu płacić za bramę rolowaną dobrej jakości co najmniej 3000 zł. 

 

Należy pamiętać, że do każdego rodzaju bramy garażowej potrzebny jest odpowiedni napęd. Bramy uchylne oraz segmentowe obsługiwane są zazwyczaj przez wszystkie typy napędów dostępne na rynku, nawet te z cenami rozpoczynającymi się od trzystu złotych. W przypadku bramy rolowanej jest nieco łatwiej, gdyż tam zintegrowany napęd wliczony jest już w niemałą cenę produktu.

 

Ile płaci się za montaż bramy garażowej specjalistom?

 

Jak wygląda montaż bramy garażowej pod względem finansowym, jeżeli jego wykonanie zdecydujemy się zostawić specjalistom? Po raz kolejny wiele zależy nie tylko od czynników tradycyjnych (doświadczenie wynajętej ekipy, miejsce wykonywanej pracy), ale także od rodzaju bramy. Przy wyborze konkretnego typu powinniśmy pamiętać, że koszt zamontowania może niekiedy podwoić cenę samej bramy!

 

Ze względu na spore zróżnicowanie zleceń firmy zajmujące się montażem bram garażowych wystrzegają się podawania konkretnych cen za robociznę. Według dostępnych w internecie cenników powinniśmy przygotować się obecnie na wydatek rzędu co najmniej pięciuset złotych, ale w przypadku kunsztownych bram wykonanych z delikatniejszych materiałów cena montażu może wzrosnąć o kolejne kilkaset złotych. Najmniejsze koszty generują oczywiście bramy uchylne, jednak warto pamiętać, że przy kupnie droższych produktów renomowanych firm liczyć możemy na gratisowy montaż. To element kosztu montażu, na którym przy wyborze odpowiedniego producenta zaoszczędzić możemy niemałą kwotę.

 

Warto przygotować się też na dodatkowe koszty remontowe bramy garażowej

 

Montaż bramy garażowej nie powinien zaskoczyć nas pod względem dodatkowych kosztów, jeżeli wstawiamy ją na etapie budowy domu, gdy jest jeszcze czas na nakładanie poprawek na nowe lokum w stanie surowym. Koszty remontowe związane z działaniami wokół wymiany bramy mogą znacznie podnieść poziom wydatków. Jakiego typu nieprzewidziane problemy mogą przytrafić się w takiej sytuacji?

 

- nieodpowiednia wielkość otworu względem planowanego typu bramy,

- niedostateczna ilość przestrzeni w nadprożu czy przy filarze, która uniemożliwi zainstalowanie mechanizmu,

- ściany zbudowane z materiału, który poprzez swoje właściwości uniemożliwia ewentualne podkucie (pustaki ceramiczne),

- doprowadzenie źródła zasilania w przypadku chęci zainstalowania bramy automatycznej,

- wymiana położonej już posadzki, jeśli jedyną sensowną opcją okazuje się brama segmentowa boczna z umieszczoną tam prowadnicą.

 

Na samym końcu warto dodać, że przy myśleniu o cenie bramy garażowej i kosztach jej montażu nie powinniśmy nastawiać się na oszczędzanie na dodatkowych, specjalistycznych opcjach. Wyposażenie bramy w dodatkowe czujniki, izolację cieplną, drzwi przejściowe oraz inne opcje oferowane przez producentów sprawić może, że ten kosztowny produkt odpowiadał będzie nam znacznie dłużej niż brama garażowa instalowana niskobudżetowo.