W takim przypadku można sięgnąć po aktualny ranking, sprawdzić, jakiego kredytu dotyczy i jakie parametry wzięto do porównań. Pozwoli to ocenić, który bank ma aktualnie najlepszą pod względem ceny ofertę kredytową. 

Kredyt gotówkowy rankingpozwala na realizację dowolnych celów przez kredytobiorcę. Zanim zdecyduje się on na zawarcie umowy kredytowej, powinien przeanalizować i porównać ze sobą chociaż kilka ofert kredytów tego typu. Nie można kierować się przy tym tylko wysokością oprocentowania nominalnego kredytu, ponieważ nie tylko ono kształtuje ostateczne koszty zobowiązania. Poszukując najlepsze kredyty, ranking zobowiązań kredytowych pokaże, w którym banku w danej chwili udostępniona jest klientom korzystna cenowo oferta. Jakie informacje wyczytamy z takiego rankingu?

Co decyduje o koszcie kredytowym?

Podstawowym błędem, jaki popełnia wielu kredytobiorców, jest korzystanie z ofert kredytowych przed porównaniem ich z innymi, konkurencyjnymi opcjami pozyskania finansowania zewnętrznego. Są też i tacy, którzy porównują oferty kredytów gotówkowych wyłącznie pod kątem oprocentowania nominalnego. Co ciekawe, jak pokazują liczne rankingi kredytów gotówkowych, kredyt o niższym oprocentowaniu może być finalnie droższy od tego, który ma wyższe oprocentowanie nominalne. Jest to związane z tym, że o koszcie kredytu gotówkowego nie decyduje wyłącznie to, według jakiej stawki jest oprocentowany kredyt, ale i to, jaka prowizja jest nakładana na kredytobiorcę i jakie dodatkowe opłaty związane są z danym kredytem gotówkowym.

Dlatego bardziej miarodajnym wskaźnikiem przy porównywaniu kredytów gotówkowych jest RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Uwzględnia ona zarówno koszty odsetkowe, jak i pozaodsetkowe związane z kredytem, obciążające w różnej mierze kredytobiorcę. 

Jak sporządzane są rankingi kredytowe?

Wszystkie parametry kosztowe kredytów gotówkowych zobaczymy na liście w rankingu kredytów. Takie zestawienia sporządzane są najczęściej raz na miesiąc. Musimy wiedzieć, że oferty kredytowe podlegają okresowym zmianom ze względu na przykład na ogłaszane przez banki promocje na kredyty gotówkowe. Dlatego szczyt listy kredytów gotówkowych w rankingu może się zmieniać, o czym klient chcący zaciągnąć takie zobowiązanie powinien pamiętać. Korzystanie z nieaktualnych rankingów może jedynie wprowadzić zamieszanie w umyśle klienta i zniechęcić go do dalszych analiz. 

Zanim dana firma czy instytucja sporządzi ranking kredytów gotówkowych, wysyła do różnych banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych zapytanie dotyczące konkretnego przykładu kredytu. Może być to, dajmy na to, kredyt gotówkowy na 20 tys. zł, udzielany na okres 4 lat dla klienta, który ma stabilną sytuację finansową. Następnie banki mogą, choć nie muszą, odpowiedzieć na wezwanie do przedstawienia oferty na taki kredyt. Podają przy tym parametry kredytowania związane z kosztami zaciągnięcia takiego zobowiązania. 

Po zgromadzeniu wystarczającej liczby ofert twórcy listy rankingowej analizują je i klasyfikują na kolejne miejsca w rankingu. U szczytu listy znajdują się kredyty gotówkowe, które narażają potencjalnych kredytobiorców na możliwie jak najniższe koszty kredytowania, a u dołu analogicznie te, które są najdroższe.

Czy warto posługiwać się rankingiem kredytowym?

Przed podpisaniem umowy o kredyt gotówkowy z konkretnym bankiem racjonalny kredytobiorca sprawdza co najmniej kilka ofert kredytów. Nie musi odwiedzać banków w celu zdobycia oferty do porównań, ponieważ z łatwością sięgnie po ranking kredytowy i dowie się, który bank najprawdopodobniej przygotuje dla niego korzystną ofertę.

Nie traci czasu na poszukiwania, ponieważ wszystko ma podane w przystępnej formie, jak na przysłowiowej tacy. Każdy rekord w rankingu dotyczącym kredytów gotówkowych powinien być opisany poprzez podanie parametrów kredytowania. Klient od razu będzie mógł się w ten sposób dowiedzieć, jak oprocentowane jest dane zobowiązanie, ile wynosi jego RRSO, jaka prowizja jest pobierana i w jakiej wysokości ratę spłaci. Na ogół twórcy rankingów wskazują w nich także całkowitą kwotę do spłaty z tytułu zaciągniętego kredytu.

Kiedy już wybierzemy odpowiedni kredyt, powinniśmy nawiązać kontakt z instytucją kredytującą i złożyć w niej wniosek o kredyt gotówkowy. Jeśli spełniamy wszystkie warunki zostania kredytobiorcą – dotyczące wysokości zdolności kredytowej oraz wiarygodności finansowej – będziemy mogli uzyskać pożądany kredyt.