Chociaż nie są one tak wysokie jak w przypadku stolicy, to jednak poznański rynek mieszkaniowy wymaga wysupłania sporej sumy na transakcję kupna własnego „M”.

Zainteresowanie mieszkaniami w Poznaniu nie maleje – od dłuższego czasu deweloperzy nie mają tutaj problemów ze sprzedażą swoich nieruchomości. Ciągle realizowane są również nowe inwestycje mieszkaniowe zarówno bliżej centrum miasta, jak i na jego obrzeżach.

Średnia cena za metr kwadratowy mieszkania w Poznaniu, pochodzącego z rynku pierwotnego, na sierpień 2016 roku wynosi około 6.400 złotych, z kolei w przypadku rynku wtórnego trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 5.850 złotych.  Ceny za używane oraz nowe mieszkania w Poznaniu w ostatnich miesiącach nie uległy znacznym zmianom – poprawki były jedynie kosmetyczne. Eksperci nie prognozują również obniżki i podwyższenia cen w najbliższym czasie, dlatego jeżeli planuje się transakcję, można zdecydować się na nią obecnie bez perspektywy znacznych strat w przyszłości.

Oczywiście, podobnie jak w przypadku innych dużych miast, także ceny mieszkań w Poznaniu zależne są przede wszystkim od ich lokalizacji. Najwięcej trzeba będzie zapłacić za mieszkania położone w centrum, w tym również za luksusowe i w pełni wyposażone apartamenty, których ceny za metr kwadratowy wynoszą nawet powyżej 10.000 złotych. Z kolei w bardziej oddalonych od centrum dzielnicach ceny spadają nawet do około 3.000-4.000 tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Podobnie zapłaci się również za mieszkania do remontu, niemniej jednak w tym przypadku trzeba przygotować się, oczywiście, na spore wydatki w celu doprowadzenia nieruchomości do stanu możliwego do przeprowadzki czy dalszej odsprzedaży już w wyższej cenie.

Podsumowując, ceny za nieruchomości w Poznaniu utrzymują się na wysokim poziomie już od dłuższego czasu. Nie oznacza to jednak wcale małego zainteresowania, ponieważ najlepsze kąski znikają z rynku błyskawicznie.