Najczęściej to wręcz wyposażenie wyprawki dla psa, która zostaje skompletowana jeszcze zanim czworonożny członek rodziny pojawi się w naszym domu. Po pewnym czasie może okazać się wręcz, że jedna smycz dla psa to za mało. Przecież czegoś innego potrzebujemy na spacerze w zatłoczonym mieście, podczas treningu, a jeszcze inne wymagania mamy wobec smyczy na spacer w parku - kiedy możemy pozwolić ulubieńcowi na trochę więcej swobody, ale smycz mimo wszystko warto mieć pod ręką. Nic więc dziwnego, że istnieje wiele rodzajów smyczy. W tym poradniku omówimy zastosowanie każdego z nich, żeby wybór najlepszej smyczy dla Twojego psa stał się o wiele łatwiejszy.

Smycze dla psów - najbardziej popularne rodzaje

Flexi

Ta regulowana automatyczna smycz ma wielu zwolenników. Sam ustalasz, na jaką długość pozwalasz oddalić się swojemu psu. Linka lub taśma nawinięta na kołowrotek jest zamknięta w obudowie, a po całkowitym zwinięciu po spacerze zajmuje naprawdę mało miejsca. Flexi ma wiele zalet, lecz nie poleca się jej dla szczeniaków, które dopiero uczą się spacerów i bardzo dużych psów.

Smycz przepinana

Smycze dla psów o regulowanej długości są bardzo uniwersalne. Możesz ustawić długość smyczy, dostosowując ją do swoich potrzeb i otoczenia. Pozwala zarówno na kontrolę psa, jak i swobodne spacery. Sprawdzi się dla każdego psa i każdego opiekuna, ponieważ w tej kategorii można znaleźć modele o różnych grubościach, materiałach i kolorach.

Smycz miejska

Lekka i wygodna, będzie doskonała na co dzień. Zazwyczaj jest to smycz z taśmy, często wyróżniająca się designem. Jeżeli często wychodzisz po zmroku, zainwestuj w akcesoria odblaskowe, które zwiększą wasze bezpieczeństwo. Zwróć uwagę na smycze Amiplay - zwłaszcza, jeżeli lubisz żywy kolor akcesoriów.w

Smycz treningowa

Do biegania i innych sportów z psem najlepiej używać specjalnej smyczy z amortyzatorem, który ułatwia wspólną aktywność. Tego typu smycze pozwalają uniknąć kontuzji i poprawiają komfort - zarówno psów, jak i ich opiekunów.

Smycz dla psa - linka

Zwykle wykonana z nylonu lub innego wytrzymałego tworzywa sztucznego, jest bardziej wytrzymała, niż się wydaje na pierwszy rzut oka. Polecamy smycze - linki od Trixie.

Smycze ze sznura

Są naprawdę solidne i będą dobre dla bardzo dużych psów, np. dla nowofundlanda, bernardyna, czy doga niemieckiego. Docenią ją także opiekunowie psów bardzo silnych, np. doberman, owczarek niemiecki, czy bokser.

Czy optymalna długość smyczy zawsze będzie taka sama?

Nie zawsze będziemy potrzebować smyczy o tej samej długości. W centrum miasta, kiedy od pełnej kontroli nad psem zależy jego bezpieczeństwo, najlepszym rozwiązaniem będzie krótka smycz o długości 150 - 200 cm. Taka smycz nie będzie jednak dla psa komfortowa, dlatego najlepsza będzie na krótkie dystanse, np. z domu do weterynarza albo do pobliskiego parku, gdzie można ulubieńca ze smyczy spuścić. Pamiętaj, że sama długość nie jest jedynym aspektem, który wpływa na komfort psa na spacerze. Smycz tej samej długości będzie odczuwana inaczej, kiedy będzie przypięta do szelek i do obroży ze względu na naturalną dla psa obwąchania każdego krzaczka. Smycz tej samej długości będzie też inaczej odbierana przez małego pieska i jego bardzo dużego kolegi.

Standardowa smycz spacerowa powinna być długości co najmniej 2,5 - 3 m, jednak z perspektywy psa najlepsza byłaby jeszcze dłuższa. Nie zawsze mamy jednak możliwość kupienia kilku smyczy na każdą okazję. Dlatego smycz regulowana będzie dobrym pomysłem dla każdego, kto lubi sobie ułatwiać życie. Każdy sklep zoologiczny oferuje kilka różnych rodzajów smyczy regulowanej: smycz automatyczna typu flexi, przepinana, regulowana metalowym kółkiem.

Jaki materiał smyczy dla psa będzie najbardziej wytrzymały?

Smycze dla psa muszą wiele znieść, dlatego warto zwrócić uwagę na jakość jej wykonania i materiał, z którego została wykonana.

Smycz typu linka lub smycz automatyczna jest zazwyczaj cienka i nie wygląda na pierwszy rzut oka zbyt solidnie, jednak jest wykonana z wytrzymałych tworzyw sztucznych i zniesie więcej, niż można podejrzewać. Mimo wszystko zaznaczamy, że będzie to raczej smycz dla małego pieska.

Bardziej wytrzymałe są smycze ze sznura - takiego samego, który wykorzystuje się w żeglarstwie. Tego typu smycze występują w różnych kolorach, są też idealne dla większych psów. Ich jedyną wadą może być rozmiar i ciężar - są świetnej jakości, ale ich ciężar może być odczuwalny w mniejszej dłoni.

Może się okazać, że dla osoby o drobniejszej budowie wygodniejsza będzie mniej toporna smycz - taśma - znana także jako smycz miejska.

Smycz skórzana to klasyk, a do tego niezwykle trwały. Pod jednym warunkiem - wymaga odpowiedniego traktowania. Zadbana smycz ze skóry może przetrwać lata. Jeżeli jednak wiesz, że nie zawsze będziesz mieć ochotę na wyczyszczenie smyczy po spacerze, a lubisz design skórzanej smyczy - możesz zdecydować się na smycz z ekoskóry. Trzeba uczciwie przyznać, że nie jest tak długowieczna jak ta z prawdziwej skóry, ale niższa jest także jej cena.

Smycze dla psa to nie wszystko - jakie akcesoria poprawiają jakość spaceru?

Zacznijmy od banalnego faktu: smycz trzeba do czegoś przypiąć. Obie opcje mają swoje wady i zalety, prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w jedno i drugie i korzystanie z tych akcesoriów wymiennie w zależności od planowanej aktywności.

Dla kogo obroża?

Obroża daje większą kontrolę, a jednocześnie łatwiej jest wybrać rodzaj i model odpowiedni dla pupila. Jeżeli Twój pies jest duży i silny lub ćwiczycie jeszcze wspólnie zasady zachowania podczas spaceru, szelki mogą nie wystarczyć.

Dla kogo szelki?

Szelki natomiast polecane są dla osób aktywnie spędzających czas. Do biegania, czy jazdy na rowerze są właściwie jedyną bezpieczną opcją, która nie grozi kontuzją. W ofercie sklepów znajdziesz wiele rodzajów szelek - easy-walk, guard czy step-in. Pamiętaj, że każdy pies ma nieco inną budowę i wybranie odpowiedniego modelu jest nieco trudniejsze, niż w przypadku obroży. Profesjonalny sklep zoologiczny pomoże Ci wybrać odpowiedni produkt, który sprawdza się u konkretnej rasy.

Drobiazgi, które ułatwiają spacer

Na spacerze obowiązkowe są także woreczki na odchody, korzystanie z nich ułatwia specjalny dyspenser lub torebka na woreczki. Przydadzą się też torebki o nieco innym charakterze - torebka na przysmaki pomoże Ci uniknąć zabrudzenia kieszeni chrupkami. A te, jak wiadomo, sprawiają, że wspólne wyjście staje się przyjemniejsze.