Aby zacząć tę praktykę, warto jednak wyposażyć się w kilka niezbędnych rekwizytów, dzięki którym nasz trening będzie jeszcze bardziej komfortowy i efektywny. Po jakie akcesoria do jogi warto sięgnąć, wykonując ćwiczenia w domu? Podpowiadamy.

Mata do ćwiczeń jogi w domu

Mata to najważniejsze akcesorium bez którego trudno wyobrazić sobie praktykowanie jogi. Maty do jogi muszą być wykonane z właściwego, dopasowanego do formy ćwiczeń materiału. Osoby, które praktykują łagodniejsze i stateczne techniki, mogą sięgnąć po modele z PVC lub korka. W przypadku bardziej dynamicznych ćwiczeń, warto postawić na przykład na matę kauczukową pokrytą poliestrem lub mikrofibrą bądź wyprodukowaną w 100% z naturalnego kauczuku. Kupując matę, należy zwrócić szczególną uwagę na jej grubość — najlepiej jeżeli wynosi minimum 4,5 mm. Ważne są również jej właściwości antypoślizgowe.

Pianki i klocki do jogi

Pianki i klocki do jogi to akcesoria, które mogą zastąpić niejedno urządzenie do ćwiczeń. Powinny zaopatrzyć się w nie zwłaszcza osoby początkujące — mogą ich użyć na przykład jako podpórki w wielu pozycjach, gdy brakuje im odpowiedniej elastyczności. Niewielkie prostopadłościenne bryły z pianki lub korka stanowią świetne przedłużenie kończyn, dlatego warto je wykorzystywać zwłaszcza w wymagających asanach, aby uniknąć ryzyka przeciążenia stawów i ścięgien, niezależnie od stopnia zaawansowania.

Paski i liny do jogi

Paski służą do stabilizacji ciała podczas wykonywania pewnych asan. Dlatego wybierając ten element, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego długość, a także materiał, z którego wykonana jest klamra, ponieważ w dużej mierze od niej uzależniona jest trwałość pasa. Liny z kolei to kawałki wytrzymałego grubego sznura, które pomagają rozciągać kręgosłup.

Wałek i koło do jogi

Wałki do jogi najczęściej wypełnione są gryką. Używa się ich zarówno podczas leżących jak i siedzących pozycji, a ich kształt łatwo jest dopasować do swojego ciała. Najlepiej umieszczać je pod plecami lub na nogach, zwłaszcza podczas skłonów na siedząco. Choć mogą pełnić również inne funkcje. Koło do jogi z kolei swoim wyglądem przypomina mniejszą wersję hula-hop, jednak jest od niego znacznie szersze. Pozwala uniknąć przyjmowania zgarbionej pozycji podczas wykonywania niektórych ćwiczeń. Z tego powodu jest szczególnie polecane osobom, które prowadzą siedzący tryb życia.