W tym celu będą niezbędne szafki ubraniowe BHP. W artykule tym przedstawimy rozwiązania znajdujące się na rynku. Zapraszamy do artykułu!

Szafki ubraniowe BHP obowiązkowe wyposażenie zakładów.

Według Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. każdy zakład pracy, który zatrudnia pracowników, musi im udostępnić przestrzeń do przebierania się oraz magazynowania ciuchów. Co za tym idzie, w tego typu miejscach muszą występować jakieś meble pozwalające wykonywać te czynności. Większość osób w takich sytuacjach decyduje się na zakup szafek ubraniowych BHP. Nie zajmują one dużo przestrzeni, a jednocześnie pozwalają stworzyć miejsce, gdzie osoby pracujące będą mogły pozostawić swoje ubrania.  Właśnie z tych względów zyskały one tak dużą popularność i stosowane są na masową skalę.

Szafki ubraniowe BHP, z jakiego surowca?

Szafki ubraniowe BHP wykonywane są z dwóch najpopularniejszych surowców:

  • Drewno.

  • Metal.

Pierwszy z nich jest łatwo dostępny, a jego ceny nie są wygórowane. Dlatego za ich pomocą można stworzyć tanie meble. Tylko materiał ten ma kilka minusów. Nie jest on odporny na wodę albo wilgoć, ale także dość łatwo go uszkodzić. Według nas znajdzie on swoje zastosowanie w momencie, gdy nie zatrudniamy zbyt dużej liczby pracowników i potrafią oni zadbać o cudzą własność. Wówczas szafki drewniane będą służyły nam przez długie lata.

Jednak większość osób decyduje się na wybór drugiego surowca. Wiąże się to przede wszystkim z faktem, iż jest on odporny na uszkodzenia mechaniczne. Nie straszne mu przypadkowe uderzenia lub zadrapania. Również metalowe szafki BHP możemy wykorzystać w miejscach, gdzie występuje wilgoć. Nie ulegną one korozji lub rdzawieniu.

Wybór odpowiedniego materiału, z którego będą wykonane szafki ubraniowe BHP, zależy w dużym stopniu od miejsca, w którym chcemy je wykorzystać.

Co musi się znajdować w szafce ubraniowej BHP?

Oprócz materiału istotnym aspektem jest także samo wyposażenie szafki ubraniowej BHP. Jakie elementy są w niej niezbędne? Oto kilka naszych poobiedzi.

  • Elementy do wieszania ubrań – skoro w szafkach mamy przechowywać ubrania to w środku muszą się znaleźć odpowiednie elementy do ich wieszania. Może być to zwykły drążek z rury chromowej lub haczyki z drutu.

  • Komory na brudną i czystą odzież – według nas w takim meblu powinny się znaleźć, co najmniej dwie komory na czyste obraz brudne ubrania. Takie ułożenie to koniecznie minimum.

  • Otwory wentylacyjne – ich także nie może zabraknąć w szafie. To właśnie przez nie będzie wydobywał się nieprzyjemny zapach na zewnątrz.

  • Zamek – co prawda według przepisów produkty tego typu nie muszą być zamykane, ale nie wyobrażamy sobie szafki bez porządnego zamka.

Wyżej wymienione części szafy ubraniowej BHP sprawia, iż będą one ergonomiczne w użytkowaniu oraz bezpieczne.

Szafy ubraniowe BHP do sanitariatów.

Szafki ubraniowe BHP to wyposażenie, które musi znaleźć się w Waszych sanitariatach lub szatniach. To właśnie one umożliwią przechowywanie ciuchów przez Waszych pracowników. Jeżeli ich zatrudniacie to zakup tego typu mebli będzie obowiązkowy.