Jeśli jesteś zagorzałym fanem koncertów i chcesz być na bieżąco ze wszystkimi wydarzenia w Poznaniu, koniecznie wejdź w link. Jeśli natomiast byłeś na koncercie zespołu, którego nie znasz zbyt dobrze, wydarzenie to mogłoby pełnić rolę porównywalną z rolą „Amorka”. Zasada numer jeden: nigdy nie mów przyjacielowi, który prosi cię o towarzyszenie mu, żeby posłuchał zespołu, którego nie znasz lub do którego masz uprzedzenia, który go kocha i zna, możesz zmienić zdanie na koncercie lub nawet znaleźć swój nowy ulubiony zespół.

Nowe znajomości

Co może być lepszego w kolejce niż zaprzyjaźnianie się z nowymi ludźmi? Pomiędzy nudą czekania a trudnością rozmowy z sąsiadem z kolei wybiera się ten drugi. Zaczyna się od tego, że dzielisz się chusteczką lub jedzeniem (lub alternatywnie zadajesz głupie pytania, na które już znasz odpowiedź), a ostatecznie zostajesz najlepszymi przyjaciółmi.

Przez większość czasu lubimy się i okazuje się, że jesteśmy tym samym typem ludzi, ale to nie jest takie dziwne, jeśli przyszliście na ten sam koncert. W ten sposób twój nowy przyjaciel staje się twoim najlepszym sprzymierzeńcem na wiele sposobów, od przełamania bariery, przez udostępnianie zdjęć i filmów, po stanie się ramieniem, na którym możesz się wypłakać po zakończeniu koncertu. Po zmoczeniu koszuli nowej przyjaciółki łzami (i potem) łączy was więź niemal nierozerwalna: pozostaniecie w kontakcie, będziecie towarzyszami o świcie ogłoszenia ulubionego zespołu i spotkacie się ponownie na następnym koncercie lub nawet wcześniej.

Emocje

Koncert to nie tylko muzyka, to zespół emocji, które następują po sobie i sprawiają, że jest to wydarzenie, które pozostanie w pamięci tych, którzy go przeżyją. Tłumiony na wiele sposobów i odcieni (głównie pozytywnych) niepokój jest bohaterem, zwłaszcza o świcie długo oczekiwanego koncertu. Ale jest też euforia, chęć tańca i śpiewania na całe gardło, poczucia muzyki na skórze i życia z ludźmi napędzanymi tą samą pasją, którzy znaleźli się w tym miejscu na jeden wieczór, porzucając swoje dotychczasowe życie za. Koncert to intensywne przeżycie, które w większości przypadków jest wyjątkowym i (niestety) niepowtarzalnym epizodem, utrwalonym w pamięci tych, którzy go doświadczają.

Dlaczego warto chodzić na koncerty

Trudno wyobrazić sobie osobę, która nie lubi chodzić na koncerty swoich ulubionych zespołów muzycznych i wykonawców. Pobyt na takiej imprezie daje potężny zastrzyk pozytywnej energii, ale jak to wpływa na nasz organizm z naukowego punktu widzenia?

Naukowcy udowodnili, że udział w koncercie:

  • Zwiększa satysfakcję z życia

Chodzenie na dowolne imprezy towarzyskie, na których będzie grana muzyka, pozwala czerpać więcej radości z życia. Oznacza to, że po każdym koncercie poczujesz się szczęśliwy. Pod wieloma względami zależy to od przebywania w tłumie ludzi. Udowodniono, że słuchanie ulubionej muzyki w pojedynkę przez słuchawki nie da tak wysokiego efektu.

  • Zmniejsza stężenie hormonów stresu

Naukowcy od dawna badają psychologiczny wpływ muzyki na ludzi. Udowodniono, że pozytywnie wpływa na biochemię naszego organizmu. Podczas koncertu poziom kortyzolu u danej osoby znacznie spada, co wskazuje na wzmocnienie układu hormonalnego.

  • Przedłuża życie

Systematycznie uczęszczając na koncerty co 14 dni można wydłużyć swoje życie o 8-10 lat. Aby uzyskać taki wynik, naukowcy wykorzystali testy psychometryczne i zmierzyli puls grupy osób przed i po koncercie, a także przed i po wysiłku fizycznym oraz spacerze z ukochanym zwierzakiem. W efekcie po wizycie na koncercie satysfakcja z życia była maksymalna.

  • Synchronizuje fale mózgowe

Fale mózgowe ludzi w tłumie na koncercie szybko się synchronizują, więc wszyscy odczuwają przypływ pozytywnych emocji. Być może właśnie z tego powodu wiele osób stara się uczestniczyć w różnych koncertach i festiwalach muzycznych.

Po przestudiowaniu recenzji zwykłych ludzi na temat koncertów możemy stwierdzić, że uczęszczają na nie ze względu na:

  • Inspiracja. Po koncercie wielu znajduje w sobie siłę do pracy i tworzenia czegoś nowego.

  • Możliwości spojrzenia na świat w nowy sposób.

  • Komunikacja z podobnie myślącymi ludźmi i znajomymi. Często koncert jest świetną okazją do spotkania w gronie przyjaciół.

  • Nowe znajomości. Ponieważ na koncerty przychodzi bardzo dużo ludzi, nawiązywanie nowych znajomości jest bardzo łatwe.

  • Uczenie się. Jest to szczególnie ważne dla osób związanych z branżą muzyczną.

  • Możliwość zobaczenia wykonawcy na żywo i cieszenia się jego śpiewem.

  • Baw się dobrze.

  • Wsparcie artysty/grupy muzycznej.

  • Możliwości zmiany siebie.