Pompa ciepła – co to takiego?

To nowoczesne urządzenie grzewcze wyglądem przypominające duży stojący kocioł grzewczy lub małą lodówkę, które przepompowuje ciepło z obszaru o niskich temperaturach do domowej instalacji grzewczej. Bezobsługowa, nie zajmuje wiele miejsca, nie wymaga składowania zapasów węgla ani butli gazowych. Szukając zatem komfortowego i taniego w eksploatacji ogrzewania warto zastanowić się nad zastosowaniem pompy ciepła. To przede wszystkim postęp, niskie koszty i niezawodna praca przez kilkadziesiąt lat. To w pełni uzasadnione wymagania gdyż ceny tradycyjnych paliw szybko się zmieniają i trudno przewidzieć jak będzie się zmieniać sytuacja w perspektywie lat. 

Chłodzenie pompą ciepła

Pompa ciepła to urządzenie, które nie tylko ogrzewa dom ale również daje możliwości chłodzenia. Dziś klimatyzacja w biurach, sklepach ale także w domach jedno i – wielorodzinnych w upalne dni jest już niemal standardem. Tradycyjne klimatyzatory skutecznie chłodzą jedno lub kilka pomieszczeń ale inwestorzy, którzy zdecydowali się na pompę oprócz taniego ogrzewania domu, w lecie mogą także wykorzystać ją do chłodzenia budynku. Właściwie zaprojektowana instalacja ogrzewania i chłodzenia domu, sprawi, że z pewnością będziemy zadowoleni. Chłodzenie pompą realizowane jest najczęściej przy wykorzystaniu niskiej temperatury gruntu, wody gruntowej i powietrza.

Rodzaje pomp ciepła

Pompy mogą pobierać energię z kilku źródeł – z powietrza, wody lub gruntu. Wybór zależy głównie od naszych możliwości finansowych a także rozmiarów działki i gruntu. Najłatwiejszą formą do zainstalowania pompy jest powietrze. Jednak może okazać się ona najmniej efektywna przy zimnym sezonie grzewczym, pompa zużywa wówczas więcej energii elektrycznej. Pompy ciepła typu woda/woda lub woda/powietrze pobierają ciepło z wody gruntowej, która nawet zimą ma dość wysoką temperaturę. Natomiast pompy gruntowe pobierają ciepło całkowicie z ziemi. Niestety w przypadku tego typu instalacji koszty są znacznie większe, co jednak rekompensuje późniejsza eksploatacja i ogrzewanie domu.

Niskie koszty

Pompa ciepła to bardzo dobra alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania. Stosuje się zarówno w nowych jak i modernizowanych budynkach. Szczególnie polecana jako lepsza opcja dla ogrzewania olejem opałowym czy gazem płynnym, przede wszystkim na niższe koszty ogrzewania. Jest idealnym rozwiązaniem dla budynków energooszczędnych, o małym zapotrzebowaniu na ciepło. Im dom będzie "cieplejszy", tym niższe będą koszty jego ogrzewania i tańsza inwestycja.

Koszty ogrzewania stanowią co najmniej 60 % wszystkich wydatków związanych z eksploatacją domów jednorodzinnych, dzięki pompie wydatki te można znacznie obniżyć ponieważ pompę możemy podłączyć do standardowej instalacji elektrycznej albo posłużyć się prądem wytworzonym przez panele fotowoltaiczne. Otrzymujemy wtedy system grzewczy z całkowicie darmową i co ważne ekologiczną energią. Pompa ciepła pozwala nie tylko ogrzać pomieszczenie w okresie zimowym ale także schłodzić je, gdy panują upały. Inwestycja w pompę to także możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej gdzie otrzymamy zwrot części kosztów inwestycji.

Pompy ciepła to dziś najbardziej energooszczędne, ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie w nowoczesnym budownictwie. Nic więc dziwnego, że stają się one coraz bardziej popularne. I pomimo nieco większych nakładów finansowych na początku inwestycji późniejsze korzyści z eksploatacji domu są niewspółmierne do tradycyjnych form grzewczych.